9. Yargı Paketi – Maddeleri – Af – Resmi Gazete

9. Yargı Paketi – Maddeleri – Af – Resmi Gazete

9 yargi paketi

9. yargı paketi bu hafta meclise sunulacak. Haziran ayında mecliste tartışılması beklenen 9.yargı paketi meclis tatile girmeden resmi gazetede yayınlanması bekleniyor. Son zamanlarda çok fazla konuşulan ve olumlu olumsuz bir çok eleştiri yöneltilen 8. yargı paketinden sonra 9. yargı paketinin meclise getirilmesi vatandaşlarda merak duygusu uyandırdı. Peki 9. yargı paketi nedir, neler getiriyor, içerisinde genel af, vergi affı var mı? Tüm bu soruların cevaplarını bu makalemizde sizlere vereceğiz. 67. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Hükümeti Adalet Bakanı Yılmaz TUNÇ konuya ilişkin olarak son yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı: “Mevzuatımızda kısmi değişiklikler ve yenilikleri hayata geçirmenin gayreti içerisindeyiz. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) 8. Yargı paketini hayata geçirdik. Şimdi 9. Yargı paketinin hazırlıklarını tamamlamak üzereyiz.”

Adalet Bakanı Yılmaz TUNÇ’un da söylemlerinden anlaşılacağı üzere 9. Yargı paketine ilişkin çalışmalarda sona gelindiği söylenebilir. Casusluk faaliyetleriyle etkin mücadele amacıyla TCK’da yeni bir suç ihdas edilmesi ve cezasızlık algısının ortadan kaldırılasına yönelik düzenlemeleri de içeren 9. Yargı Paketi’nin bu hafta TBMM Başkanlığı’na sunulması bekleniyor. 23 farklı kanun, 3 kanun hükmünde kararnamede değişiklik veya düzenleme içeren 60 maddelik 9’uncu Yargı Paketi’nin çalışmaları sürüyor. Buna göre;

 • TMSF’nin kayyum atama yetkisi uzatılacak.
 • AYM’nin iptal kararları doğrultusunda yapılan düzenlemeler yeni yargı paketinde yer alacak. Mükerrer suçlarla ilgili düzenlemeler de yargı paketinde olacak.
 • Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararları doğrultusunda yapılan düzenlemeler.
 • Hak arama özgürlüğünün daha etkin şekilde kullanılabilmesine yönelik düzenlemeler.
 • Cezasızlık algısı ortadan kaldıracak infaz düzenlemeleri.
 • Tekerrür hükümlerinde değişiklik.
 • Ceza adaletinin sağlanması hedefi.
 • 20 yıl ve üzeri kıdeme sahip hukukçulara sınavsız arabuluculuk.
 • Uzlaşma görüşmelerinde tespit edilemeyen veya uzlaşmadan sonra ortaya çıkan zararlara ilişkin tazminat davası yolu.
 • Evli kadınların kendi soyadlarını veya iki soyadı kullanabilmeleri.
 • Noterlerin tatil gün ve saatlerinde çalışmasına ilişkin usul ve esaslar.
 • TMSF’nin kayyum atama yetki süresinin uzatılması.
 • Yabancı istihbarat örgütlerinin Türkiye’deki casusluk faaliyetlerinin önlenmesi gibi başlıklar bulunuyor.

Daha önce 8. yargı Paketi olarak da bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 659 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde bulunan düzenlemelerden bahsetmiştik. Ancak 8. Yargı Paketi değişiklikleri beklentileri çok da karşılamamış olup birçok insan 9. Yargı paketi için beklemeye başlamıştı. Binlerce kişiyi ilgilendiren bu düzenlemede bazı maddelerin TBMM’de kabul edilmemesinin sebebi geçtiğimiz seçimler sebebiyle bir af algısı oluşturulmaması olarak gösteriliyor. Adalet Bakanı Tunç’un açıklamalarına göre yeni pakete göre, cezasızlık algısı ortadan kaldırılacak. Hak arama hürriyetinin daha etkin kullanılabilmesine yönelik uygulamalar hayata geçirilecek. Terör örgütlerinin finansmanına yönelik TMSF’nin kayyum atama yetkisi uzatılacak. 9. Yargı Paketi’nde Ceza İnfaz Sistemi ve mükerrer suçlarla ilgili düzenlemeler var. İkinci kez tekerrür hükümleri uygulanan hükümlülerle ilgili yeni düzenleme yapılacak.

9 yargi paketi son durum
9 yargi paketi son durum

9. Yargı Paketi Maddeleri

9. yargı paketiyle ilgili en çok merak edilen konuların başında içerisinde hangi maddelerin olduğudur. Her ne kadar yeni yargı paketinin ne zaman meclis onayına sunulacağı veya yürürlüğe gireceği tam olarak bilinmese de yargı paketinin içeriği hakkında birtakım bilgiler kamuoyunda dolaşmaktadır. Denetimli serbestlik kurumunun uygulanmasıyla birlikte toplum nezdinde uyanan “cezasızlık” algısının ortadan kaldırılmaya çalışılacağı belirtiliyor. Bu da demek oluyor ki denetimli serbestlik kurumu daha efektif olarak işletilmeye başlatılacak ve takibi daha sıkı yapılacaktır. İkinci kez tekerrür hükümleri uygulanan hükümlülerle ilgili yeni düzenleme yapılması gündeme gelmiştir. Bunlarla beraber ceza adaletinin sağlanması ve suç işlenmesinin önüne geçilmesi amacıyla yeni düzenlemelerin getirilmesi planlanmaktadır. Ayrıca soyadı düzenlemesinin yapılması da gündemdedir. Yani 9. Yargı Paketinde;

 • ​Hükümlülerin koşullu salıverilme süresinin beşte birini denetimli serbestlikte geçirmesi formülü üzerinde duruluyor. Bu maddede amaçlanan hükümlülerin topluma kazandırılması üzerinedir.
 • İkinci kez tekerrür hakkında infaz düzenlemesi bekleniyor.
 • Anayasa mahkemesinin iptal kararı sonrası soyadı düzenlemesi yapılması planlanıyor.
 • ​Pakette kadınların soyadı hakkına ilişkin bir değişiklik yer alacağı konuşuluyor.
 • ​Hakim ve savcıların terfi sisteminin güncellenmesi üzerine duruluyor.
 • ​Hakim ve savcıların disiplin cezalarının daha nesnel ölçütlere bağlanması planlanıyor. Dolayısıyla terfi sistemi nitelik, liyakat ve performansı esas alacak şekilde güncellenecek.
 • ​Hakimler ve Savcılar Kanunu’nda değişikliğe gidilmesi planlanıyor.
9 yargi paketi resmi gazete
9 yargi paketi resmi gazete

9. Yargı Paketi Yürürlüğe Girdi mi?

Son zamanlarda en çok merak edilen ve tarafımıza sorulan sorulardan biri de 9. Yargı paketinin yürürlüğe girip girmediği hususudur. 9. Yargı paketi henüz yürürlüğe girmemiştir. Adalet Bakanının 9. Yargı paketi açıklamalarından anlaşıldığı kadarıyla şuan yenilikleri hayata geçirmenin gayreti içerisinde olduğuna dairdir. Yakın tarihte bu çalışmalar bitirilip meclis gündemine getirileceğini düşünüyoruz. 9. Yargı paketi hazırlıkları tamamlandığında Meclis’e sunulacak ve Meclis’te kabul edilmesinin ardından yasalaşacak. Kesin olmamakla birlikte Bakanın açıklamaları doğrultusunda Meclis’in tatile girmesinden önce yargı paketinin meclise sunulması bekleniyor. Yine 9. yargı paketi içerisinde nelerin olacağının kesinleşmesi ile birlikte paket hakkında daha nitelikli bilgi aktarabilecek duruma gelmiş olacağız. Bu sebeple henüz kesin nitelikte bilgi vermek mümkün olmamakla birlikte yanıltıcı olacaktır.

Ancak günümüzde en yakın tarihte yürürlüğe giren yargı paketi, 8. yargı paketidir. Nitekim 8. yargı paketi adı verilen 7499 sayılı “Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 02.03.2024 tarihinde mecliste kabul edilmiştir. Kabul edilmesinin ardından ise 12.03.2024 tarihinde resmi gazetede yayımlanmıştır. 9. Yargı paketinin de gündeme gelmesi durumunda yargı paketinin yürürlüğe girmesi için izlenmesi gereken aşamalar aynı olacaktır. Zira 9.yargı paketinin öncelikli olarak meclis oylamasında kabul edilmesi gerekmektedir. 23 farklı kanun, 3 KHK hakkında düzenleme veya değişiklik içeren 60 maddelik 9. Yargı Paketi’nin çalışmaları devam ediyor. 15 Temmuz öncesinde meclise sunulması bekleniyor. Bakan Yılmaz Tunç son olarak, “Mevzuatımızda kısmi değişiklikler ve yenilikleri hayata geçirmenin gayreti içerisindeyiz. TBMM’de 8. Yargı Paketi’ni hayata geçirdik. Şimdi 9. Yargı Paketi’nin hazırlıklarını tamamlamak üzereyiz” demişti. Buna göre; 9. Yargı Paketi hazırlıkların tamamlanmasıyla birlikte Meclis’e sunulacak ve Meclis’te kabul edilmesinin ardından yasalaşacak.

9. yargi paketi yururluge girdi mi
9 yargi paketi yururluge girdi mi

9. Yargı Paketi İnfaz ve Af Düzenlemesi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un kamuoyu ile paylaştığı bilgiler ve Manşet Medya yazarı Berkay Göcekli’nin iddialarına dayanarak hazırlanmıştır. İnfaz düzenlemeleri de dahil olmak üzere, bu yazıda yer alan bilgilerin tamamen doğru olmayabileceğini lütfen unutmayın. Yeni yargı paketi hakkında daha fazla ve güncel bilgi edinmek için resmi kaynakları takip etmenizi öneririz. Manşet Medya yazarı Berkay Göcekli’nin yayınladığı haberde 9. Yargı Paketi’nin içeriği şu şekildedir:

 • 4/4 diye tabir edilen cezanın tamamının kapalı cezaevinde infaz edilmesinin gerektiren maddenin kaldırılıp 2/3’e çekilmesi öngörülüyor.
 • Cezasının %40’ını tamamlayan hükümlünün açık ceza infaz kurumuna sevk edilmesi, oradan DS hükümleri uyarınca tahliye edilmesi bekleniyor.
 • Mevcut 1/2 – 2/3 – 3/4 – 4/4 şeklinde uygulanan infaz rejiminin 1/5 olarak suç ayrımı yapılmaksızın uygulanması hedefleniyor.
 • Cezasızlık algısının ortadan kaldırılması amacı ile ‘‘girdi-çıktı’’ diye tabir edilen açık ceza infaz kurumlarında 3-7 gün arasında geçirilen hükümlülük ortadan kaldırılarak, 1 ay bile ceza alan şahsın 12 gününü kapalı ceza evlerinde geçirmesi konusu üzerinde duruluyor.
 • Henüz kesin olmamakla beraber Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel 5 yıl ceza indirimi de muhalefetin talepleri arasında yer alıyor. Kapalı ceza evlerinin doluluk oranını da dikkate alan adalet bakanlığı yeni düzenleme ile açık ceza evlerinde hafif suçlardan hüküm giyen mahkumları denetimli serbestliğe ayırmak suretiyle kapalıdaki yoğunluğu açıklara yönlendirme seçeneği üzerinde duruyor.
 • Adalet Bakanlığı’nın en çok şikayet alan konusu denetimli serbestlikte imza kaçırmadan dolayı mağdur olanların aynı mağduriyetleri yaşamaması için ‘cep telefonu’ uygulaması ile imza atma olanağını devreye 9. Yargı Paketi ile sokacağı biliniyor.
 • Soyadı düzenlemesi yapılacak. Pakette kadınların soyadı hakkına ilişkin bir değişiklik de yer alacak. İki soyadı kullanan evli kadınlara yalnızca kendi soyadını kullanma hakkı gelecek.
 • Hakim ve savcıların terfi sistemi güncellenecek. Teklifle, Hakimler ve Savcılar Kanunu’nda da değişikliğe gidilecek. Hakim ve savcıların disiplin cezaları daha nesnel ölçütlere bağlanacak. Terfi sistemi nitelik, liyakat ve performansı esas alacak şekilde güncellenecek.
 • Sporda şiddete yönelik yeni önlemlerin pakette yer alıp almayacağı ise taslağın görüşmeleri sırasında şekillenecek.

Yargı Paketi, Türkiye’nin adalet sistemine yönelik önemli değişiklikler getirecek gibi görünüyor. Bu paket, infaz düzenlemelerinden, denetimli serbestlik uygulamalarına, soyadı haklarından hakim ve savcıların terfi sistemine kadar bir dizi konuyu ele alıyor. Ancak, bu bilgilerin kesin olmadığını ve medya iddialarına dayandığını unutmayın. Yeni yargı paketi hakkında daha fazla ve güncel bilgi edinmek için resmi kaynakları takip etmenizi öneririz. Adalet sistemimizdeki bu potansiyel değişikliklerin, hükümlüler, avukatlar ve genel halk üzerinde ne gibi etkileri olacağını zaman gösterecek. Bu süreci yakından takip etmeye devam edeceğiz. Bakanın 9.yargı paketine ilişkin açıklaması;

9. Yargı Paketi Ne zaman Çıkacak

9. yargı paketi haziran ayında meclise sunulup temmuz ayında çıkması bekleniyor. Avukat olarak net tarih veremesek de meclisin yasama dönemi sonunda tatile gireceği tatil belli olduğundan tatile girmeden çıkması bekleniyor. Bu nedenle hızlı şekilde mecliste oylamaya sunulacak. Yine 9. Yargı paketine ilişkin Adalet Bakanlığının söylemleri dahilinde yeni yargı paketinin kabul edilip edilmediği ve edildiyse de resmi gazetede yürürlüğe girip girmediği bir çok kişi için  merak konusu olmuş durumdadır. Adalet Bakanının açıklamalarına göre yeni yargı paketinin çıkış tarihi hakkında henüz net bir tarih  verilmese de paketin, meclise sunulacağı tarihin oldukça yakın olduğu söylenebilir. Ancak yine de yeni yargı paketinin mecliste kabul edilmeden resmi gazetede yayınlanıp yürürlüğe giremeyeceği düşünüldüğünde “yeni yargı paketi resmi gazetede yayınlandı mı” sorusuna verilecek cevap hayır yayınlanmadı olacaktır.

 • Hukuk ve İdari Yargı Sınavlarında Değişiklik

Kanun teklifi, Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı ve İdari Yargı Ön Sınavı’nda konu ve soru sayısının artırılmasını öngörüyor. Sosyal güvenlik hukuku, milletlerarası hukuk, milletlerarası özel hukuk ve genel kamu hukuku gibi konularda da sorular yer alacak ve toplam soru sayısı 100’den 120’ye çıkarılacak.

 • Hükümlülerin Eğitim Hakkı Genişletiliyor

Hükümlülerin örgün ve yaygın öğretim hakkının kapsamı genişletilecek. Kapalı cezaevlerindeki iyi halli hükümlüler, kurum içindeki örgün öğretim programlarına devam edebilecekler. Sınavlar, çevrim içi ve yüz yüze yapılabilecek ve merkezi sınavlara katılabilecekler. Eğitim esasları, Adalet Bakanlığı tarafından Millî Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) görüşü alınarak belirlenecek.

 • Casuslukla Mücadelede Yeni Suç Tanımları

Teklifle, casusluk faaliyetleriyle etkin mücadele amacıyla Türk Ceza Kanunu’na (TCK) yeni bir suç tanımlaması eklenecek. “Devlet Sırlarına Karşı Suçlar ve Casusluk” bölümüne eklenen yeni madde ile devletin güvenliği veya siyasi yararları aleyhine suç işleyenler için 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Savaş dönemlerinde işlenen suçlar için ceza 8 yıldan 12 yıla kadar çıkacak. Stratejik öneme sahip birimlerde görev yapanlar tarafından işlenmesi durumunda ise ceza bir kat artırılacak. Bu suçlar için kovuşturma, Adalet Bakanı’nın iznine bağlı olacak.

 • Öğretmenlerle İlgili Düzenlemeler

Ayrıca, Öğretmenlik Mesleği ve Milli Eğitim Akademisi Kanunu Teklifi de TBMM’ye sunulacak. Bu teklif kapsamında Milli Eğitim Akademisi kurulacak, öğretmenler atama öncesi burada eğitim alacak ve başarılı olanlar görev yerlerine atanacak. Ayrıca, öğretmenlere yönelik şiddet olaylarına yönelik cezaların artırılması da bu düzenlemeler arasında yer alacak.

1 yorum

 1. Beytullah 26 Mayıs 2024 6:38 PM

  9 cu yargi paketi ne zaman cıkcak ceza yatmakdan bezdum

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
kadim hukuk ve danışmanlık