Mail Order Nedir? Dolandırıcılığı Nasıl Yapılır?

Mail Order Nedir? Dolandırıcılığı Nasıl Yapılır?

mail order

Mail order, pos cihazının olmadığı yerlerde kredi kartı kullanılarak yapılan bir ödeme yöntemidir. Müşteriler fiziksel olarak işletmedeyse ya da kredi kartı kullanılarak yapılacak diğer ödeme yöntemlerinde başarılı olunmadıysa bu yönteme başvurulur. Kara para aklama, suç gelirlerini yasa dışı bir şekilde meşru finansal sistemlere sokmak amacıyla kullanılan karmaşık bir yöntemdir. Bu suçun bir alt dalı olan “mail order yoluyla kara para aklama,” özellikle son yıllarda dijital ticaretin yaygınlaşmasıyla birlikte artan bir sorun haline gelmiştir. Mail order dolandırıcılığı, kredi kartı bilgilerini kullanarak sahte veya hileli işlemler yapmak suretiyle haksız kazanç elde etmek amacıyla yapılan dolandırıcılık türüdür. Mail order dolandırıcılığı, kredi kartı bilgilerinin çalınması veya sahte olarak oluşturulması yoluyla gerçekleştirilebilir. Mail order dolandırıcılığının cezası, Türk Ceza Kanunu’nun 215. maddesi uyarınca 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve adli para cezasıdır. Ayrıca, dolandırıcılık suçunun konusunun değeri 50.000 TL’yi aşması halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Mail orderın avantaj ve dezavantajları vardır. Makalemizin konusu mail order dolandırıcılığı olduğu için dezavantajlarını söylemek daha doğru olacaktır. Bunlar;

 • Ödeme yapacak olan kişi ya da kurumun kredi kartı bilgileri alınır.
 • Bu bilgilerin güvenli şekilde işlenip işlenmediği bilinemez.
 • Güvenlik açıkları ve kullanıcıların kart bilgilerini vermek istememeleri sebebiyle aşırı iş gücü ve zaman kayıpları yaşanabilir.

Mail order, kredi kartını pos cihazına okutamadığımızda kullanılan bir yöntem. Bunu ikiye ayırmak lazım. Türkiye’de örneğin ‘pos tefeciliği’ denilen bir olay da var. Yani sizin kredi kartınız var ama nakit paraya ihtiyacınız var. Kredi kartınız pos cihazınızdan geçirilip size ürün satmış gibi gösteriliyor ve karşılığında ürün almadan nakit para alıyorsunuz. Ancak diyelim 5 bin TL’lik ürün satmış gibi kartınızdan geçiriliyor ancak size 4 bin TL veriliyor. 1.000 TL komisyon ücreti olmuş oluyor. Mail order ile ödeme yapılması için kredi kartında bu işlem açık olmalıdır. Bu işlemin açtırılması bankanın müşteri hizmetleri, internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamalarından ya da internet bankacılığından yapılabilir. Aynı açtırma işlemi gibi kapatma işlemi de bu yollardan yapılabilir. Mail order da limit de kredi kartının limiti ile orantılı bir sistemdir. Kişinin kredi kartında yeterli limit olduğu sürece mail order ile alışveriş yapabilir. Mail order yöntemi ile hem tek çekim hem de taksitli alışverişler yapılabilir.

mail order nedir
mail order nedir

Mail Order Nedir?

Mail order e-ticaret sisteminin öne çıkması ile kişilerin evden alışveriş yapmalarını sağlayan bir seçenektir. Kart sahibinin iş yerine gitmeden mal ve hizmet satın alırken ödeme yapılacaksa iş yerine gereken bilgilerin talimat verilerek ödenmesidir. Bu talimat posta, telefon veya faks aracılığı ile yapılır. Eskisi kadar öne çıkmasa da mail siparişi ile yapılan alışverişlerde kolaylık sağlayan bu sistem kişilere daha çok ürün çeşitliliği sağlar. Ayrıca kişiler dünyanın her yerinden sipariş de verebilir.

Kredi kartı, alışveriş sırasında kullanılan en yaygın ödeme yöntemidir. Çünkü kişilere alışveriş yapmada kolaylık sağlamaktadır. Bu işlemler sırasında elektrik kesintisi, manyetik bozukluğu olabileceği gibi cihazlar da arızalanabilir. Bu durumda mail order kredi kartı kullanılarak geliştirilen alternatif bir ödeme yöntemi olmuştur. Kısaca mail order kredi kartının pos cihazına okutulmaması durumunda kullanılır. Ancak bunların yanı sıra bazı güvenlik açıkları da oluşmaktadır. Çünkü kredi kartı bilgileri ödeme alacak kişiye iletilerek bu ödeme yöntemi yapılabilir.

Mail order dolandırıcılığı, kredi kartı bilgilerini kullanarak sahte veya hileli işlemler yapmak suretiyle haksız kazanç elde etmek amacıyla yapılan dolandırıcılık türüdür. Mail order dolandırıcılığı, kredi kartı bilgilerinin çalınması veya sahte olarak oluşturulması yoluyla gerçekleştirilebilir. Mail order dolandırıcılığının cezası, Türk Ceza Kanunu’nun 215. maddesi uyarınca 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve adli para cezasıdır. Ayrıca, dolandırıcılık suçunun konusunun değeri 50.000 TL’yi aşması halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Dilan Polat ve eşi Engin Polat çiftinin zenginliği son günlerde oldukça konuşuluyor. Uçak kiralamaları, alışverişte 750.000,00 TL harcaması ve Dilan Polat’ın lüks hayatını gösteren birçok paylaşımın üzerine Muhammet Yakut’un “kara para aklama” iddiaları da çiftin gündemden düşmemesine neden oldu. Ortaya atılan iddialar da mail order yöntemi ile kara paranın nasıl aklanacağını merak konusu haline getirdi. Bu yazımızda mail order dolandırıcılığını sizlere aktaracağız.

Mail Order ile Ödeme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı sahibinin, işyerine gitmeden ürün ve hizmet satın almak ve karşılığında ödeme yapmak istemesi durumunda; üye işyerine lüzumlu bilgileri talimatla vererek telefon, posta veya faks vasıtasıyla yapılan ödeme işlemine mail order denir. Mail order, kredi kartının fiziken pos cihazının yanında olmaması halinde kullanılan bir ödeme metodudur. Kart bilgilerinin (kart numarası, son kullanım tarihi ve CVV) pos cihazı üzerine tuşlanmasıyla yapılmaktadır. Bulunduğunuz ortamdan doğrudan ödeme yapabilmenizi sağlar. Oldukça pratik bir işlem olmasına karşın kredi kartı bilgilerinin ödeme alacak kişiye iletilmesi durumu muhtemel güvenlik açıklarına davetiye çıkarabilmektedir. O nedenle çok dikkatli kullanılması gerekmektedir.

Mail order, ödeme öncesi kredi kartının fiziksel olarak pos cihazı ile ödenmemesi halinde şahsa mail order formunun yönlendirilmesi ile yapılır. Form doldurulduktan sonra ödeme yapacak kişinin iması ve ödeme alacak firmanın da kaşesi basılır. Firmanın ödeme öncesi formda yer alan bilgileri doğrulamak için şahsın kimlik fotokopisini istemesi de mümkündür. İşletmeler mail orderı iki şekilde yapabilir. Birincisi işletmedeki POS cihazına kredi kartı bilgilerini giriş yaparak yapılır. Bu bilgiler kart üzerindeki 16 haneli numara, son kullanma tarihi ve CVV denilen güvenlik kodudur. Bu yöntem fiziki olarak işletmede bulunan kişilerin kredi kartındaki herhangi bir problemden dolayı çalışmadığı zamanlarda bilgilerin manuel olarak sisteme girilmesi ile yapılır.

İkinci yöntem ise ödeme almak isteyen işletmenin müşterisine mail order formu göndermesi ile yapılır. Ödeme yapacak olan müşteri forma kimlik bilgilerini, kart bilgilerini ve ödenecek tutarı yazmaktadır. Müşteri bu formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmalıdır. Formu imzalayıp gönderdikten sonra işletme bilgilerin doğruluğunu kontrol ederek kaşeleyip imzalamaktadır. Bu şekilde onaylanan işlem sayesinde form devreye girer ve ödeme süreci başlar. Bu yöntemi işletmeden fiziken uzak olan kişiler kullanmaktadır. Mail order formu doldurulurken telefon ya da fax tercih edilebilir.

Mail Order Dolandırıcılığı

Yasa dışı yollardan gelen parayı çevrim içi sipariş edilen sahte ürünlere ödeme yaparak yasalmış gibi göstermek, kara para aklamanın yollarından biri. Birçok kara para aklama yöntemi bulunsa da mail order dolandırıcılığı bunların en kolay ve belli olmayan türüdür. Mail order için kişiler trafik, kasko ya da deprem sigortaları için acentelere kredi kartı bilgilerini verebilir. Acentelere verilen bu bilgiler şebeke elemanları aracılığı ile kayıt altına alınmaktadır. Dolandırıcılık yapan acenteler müşterileri daha indirimli olduğuna binaen nakit ödeme yapmalarını söylüyor. İndirim yapılmasından ötürü de müşteriler nakit ödeme yapıyor. Ancak acente bu noktada müşterinin poliçe bedelini, başkalarının kredi kartından çekiyor. Bilgileri kullanılarak kredi kartından ödeme yapılan kişiler durumu bankadan mesaj geldiği zaman anlayabilir.

Eğer kişiler 3 saat içinde bankayı ararlarsa paraları iade edilebilir. Banka da iade ettiği bu parayı sigorta şirketlerinden kesiyor. Sigorta şirketi de kendisinden kesilen bu meblağı poliçenin adına düzenlendiği kişiye haciz uygulayarak geri alıyor. Bu durumda kredi kartıyla ödeme yapmış gibi gözüken müşteri mağdur olduğu kadar sigorta şirketi de mağdur oluyor. Ancak başkalarının kart bilgileri ile yapılan bu işlemlerin iadesi trafik sigortasında yoktur. Yani trafik sigortalarında bankalar iade işlemi yapmaz ve bu nedenle de dolandırıcılar bu konuya ağırlık vermektedir.

Mail order yoluyla kara para aklama, suçlu kişilerin yasadışı gelirlerini aklamak ve bu gelirleri meşru finansal akışlara sokmak için posta yoluyla sipariş edilen ürünlerin satışını kullanma yöntemidir. Suçlu kişiler, sahte veya yasadışı malları çevrimiçi pazar yerlerinde veya diğer platformlarda satışa sunarlar. Bu malların satışından elde edilen gelirler, yasa dışı faaliyetlerden kaynaklanan gelirlerin kaynağını gizlemek amacıyla kullanılır.

Mail order yoluyla kara para aklamada kullanılan yöntemler şunları içerebilir:

 • Sahte İnternet Mağazaları: Suçlu kişiler, sahte internet mağazaları açarak, sahte ürünler veya hizmetlerin satışını yaparlar. Bu mağazaları kullanarak, suç gelirlerini meşru gibi göstermeye çalışırlar.
 • Satışlar Aracıları: Suçlu kişiler, ürünleri satan aracılar veya komisyoncular kullanabilirler. Bu kişiler, suç gelirlerini daha fazla karmaşıklık ekleyerek gizlemeye çalışırlar.
 • Ürün ve Hizmet Manipülasyonu: Suçlu kişiler, fiyat manipülasyonu veya sahte yorumlar gibi yöntemlerle ürün veya hizmetlerin satışlarını artırabilirler. Bu da suç gelirlerini gizlemeyi kolaylaştırır.
 • Kripto Paralar: Kripto paralar, suç gelirlerini gizlemek için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Suçlu kişiler, kripto paraları kullanarak izlenme olasılığını azaltmaya çalışırlar.

mail order dolandiriciligi
mail order dolandiriciligi

Mail Order İçin Gerekli Bilgiler Nedir?

Mail order, kart sahiplerinin alışverişlerinde ya da kredi kartı ödemelerinde üye iş yerlerine kart bilgilerinin mail, telefon ya da güvenli yöntemlerle iletilerek ödeme yapılmasını sağlar. Bu bilgilerin iletilmesinden sonra talimatlarla para çekilir. Kart sahipleri mail order ile kartlarını uzaktan ödeme işlemlerinde kullanabilir. Ödemeler peşin ya da taksit şeklinde yapılabilir.

Mail order yönteminde ödemeler kredi kartı sahiplerinin iş yerlerine kart bilgilerini iletmesi ile yapılır. Bu bilgiler mail order formu ya da kart sahibinin fiziksel olarak işletmede bulunması ile kart bilgilerini paylaşması ile sağlanır. Bu işlemlerde gerekli olan bilgiler kartların üzerinde yazmaktadır. Kart bilgilerinin dışında kart sahibinin adı soyadı gibi kişisel bilgiler dışında kredi kartının görselleri de güvenlik amacı ile talep edilebilir. Bunların dışında kredi kartının mail order özelliği de açık olmalıdır. Ödemenin form ile yapılması durumunda form içerisinde şu bilgiler yer alır;

 • Ad ve soyad
 • Adres
 • Telefon numarası
 • 16 haneli kart numarası
 • Kartın son kullanma tarihi
 • Kartın arkasındaki CVV denilen güvenlik kodu
 • Rakamla ve yazıyla ödeme tutarı
 • Ödeme tarihi
 • Müşterinin imzası ve firmanın kaşesi

Mail Order’ın Avantajları

Mail orderin en büyük avantajı kart sahiplerinin alışverişini uzaktan tamamlayabilmesidir. Böylece periyodik yapılan ödemelerle iş yerine her defasında gitme zorunluluğu ortadan kalkar. Ayrıca kredi kartının yurt dışında açık olması durumunda yurt dışından alışveriş ve ödeme de yapılabilir. Bunun dışında iş yeri sahiplerinin mağaza dışında farklı şehir ve ülkelerdeki müşterilerden tahsilat yapmasının önü açılmıştır. Mail order yönteminde ödemeler de işlem ücretleri açısından uygundur. E-ticaret ile birlikte dünya çapında müşterilere kolaylık ve erişebilirlik sağlayan mail orderin bazı avantajları şu şekildedir:

 • Fiziksel mağazada bulunan ürünlerden daha geniş ürün yelpazesi ile seçenek sunar.
 • Kredi kartının fiziksel kullanımı olmadan merkezden tahsilat kolaylığı sağlar. Yani müşteriler fiziksel olarak işletmede bulunmak zorunda değildir.
 • Zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlar.
 • Ödemeler için nakit gerçekleştiğinden borç riski taşımamaktadır.
 • Kart sahipleri dünyanın her yerinden posta, telefon ya da faks ile işlem yapabilir.
 • Müşteri fiziki olarak alışveriş yaparken kart yanında değilse de alışverişini tamamlayabilir. Yani kartsız tahsilat imkanı sağlar.
 • Yüksek meblağlı ve büyük alışverişler gerçekleşir.
 • İş yerinin sahipleri için müşteri sayısında ve ciroda artış sağlanır.
 • Aracısız bir işlem olduğundan yüksek maliyetlere gerek yoktur.

Mail Order’ın Dezavantajları

Mail order formları doldurulurken tüm kart bilgileri yazılır. Bu bilgiler üçüncü kişilerle paylaşılabileceği gibi çalınıp kaybolabilir de. Bunların önlenmesi için hem işletmeler hem de müşteriler önlem almalıdır. Ödeme ve tahsilatlarda form ile gönderilen kredi kartı bilgileri dezavantaj oluşturur. Mail order alışverişlerde kolaylık ve geniş ürün seçeneği sunmasının yanında dezavantaj da taşır.

 • Ödeme yapan kişi/kurumların kredi kartı bilgileri alınır. Bu bilgiler güvenli bir şekilde işletilmezse güvenlik açıkları oluşabilir.
 • Kullanıcılar güvensizlik sebebi ile kart bilgilerini vermek istemeyebilir bu durumda da iş gücü ve zaman kayıpları yaşanır.
 • Satın almadan önce kişiler ürünü fiziken görmez ve dokunamaz. Bu durumda ürün beklentileri karşılamayabilir.
 • Uzun teslimat süreleri kişileri çok fazla bekletebilir.

Mail Order ile Ödeme Alabilecek İş Yerleri Nelerdir?

Kredi  kartı sahibi, işyerine gitmeden de ürün ve hizmet satın alabilir. Karşılığında ödeme yaparken üye işyerine lüzumlu bilgileri talimatla verir. Bu bilgiler telefon, posta ya da faks aracılığı ile gönderilir. Mail order kredi kartının fiziken pos cihazında okutulamaması halinde kullanılır. Kart bilgileri kart numarası, son kullanım tarihi ve CVV’dir. Bu bilgiler pos cihazına tuşlanır ve bulunulan ortamdan doğrudan ödeme sağlanır. Pratik olmasının yanı sıra güvenlik açıkları da yaratabilir.

Mail order ile para çekilebilmesi için POS cihazı olan iş yerinin mail order izni olmalıdır. Genellikle bu iş yerleri; turizm şirketleri ve oteller, seyahat acentaları, spor kulüpleri gibi rezervasyon sistemi ile çalışan işletmelerdir. Bunların dışında sigorta şirketleri, dernekler ve vakıflar, site yönetimleri gibi işletmeler de mail order yöntemini kullanabilir. Ayrıca kitap, CD ve video satan mağazalar; giyim ve ayakkabı mağazaları; gazete, broşür, televizyon, katalog yoluyla ürünlerini ya da hizmetlerini müşterilerine ulaştıran iş yerleri mail order işlemi yapabilir. Bu iş yerleri şu şekilde de sıralanabilir:

 • Turizm şirketleri ve oteller
 • Seyahat acenteleri
 • Sigorta şirketleri
 • Dernek ve vakıflar
 • Spor kulüpleri
 • Kitap, CD, video satan mağazalar
 • Giyim ve hediye mağazaları
 • Gazete, TV, katolog yoluyla ürün ve hizmet sunan iş yerleri
Bu yöntem için bankaların bilgi sistemi: https://www.isbank.com.tr/blog/mail-order-nedir-nasil-yapilir

Mail Order ile Ödemeler Nasıl Alınır?

Mail order ile ödemeler, kredi kartının kullanıldığı diğer işlemlerde de olduğu gibi bankadan alınmaktadır. Mail order ile alınan ödemelerin süresi bankadan bankaya değişmektedir. Genellikle en geç üç gün içinde, işletmenin POS cihazının bağlı olduğu banka hesabına aktarılmaktadır. Hesaba yatan meblağ  banka ile yapılan anlaşmaya göre aynı gün içinde çekilebileceği gibi birkaç gün sonra da çekilebilir.

Bu yöntem ile yapılan ödemeler, normal kredi kartı ödemelerine benzer şekilde bankadan alınır. Ödeme işleminin ardından hesaba yatırılan tutar, en geç 3 gün içinde pos cihazının bağlı olduğu banka hesabına geçer. Bu süre bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Mail orderın limiti kredi kartı ile doğru orantılıdır. Mail order işleminde herhangi bir şifre istenmediği gibi doğrulama kodu da istenmez.

Mail Order Hakkında Yargıtay Kararları

Yargıtay 8. Ceza Dairesi 2018/11683 E. 2020/10871 K. ve 04.03.2020 Tarihli Kararı

 • Mail Order Dolandırıcılığı

MTA GROOUP adlı şirketin bir yetkilisi olduğunu belirten kişi tarafından aranıp istemediği halde check-up satıldığı ve izni dışında kredi kart bilgileri kullanılarak 260 lira harcama yapıldığı için şikayetçi olunduğundan bahisle açılan davada; sanığın “çağrı merkezim vardır, anlaşmalı kurumlarla check-up hizmeti vermekteyiz, kurumların müşteri portfeyini arayarak check-up hizmetini kabul edenler için Mail Order yoluyla kredi kartının çekimini yaparız, daha sonra kargo aracılığı ile de evrakları gönderilir, katılana da mail order formunu kargo ile gönderdik, imzalamadığı için kredi kartından çekmiş olduğumuz meblağı hesabına iade ettik, katılanla yapılan görüşme sırasında iş yerimde çalışan kişilere kredi kartı bilgilerini rızasıyla vermiştir, suçlamaları kabul etmiyorum,” şeklindeki savunması, katılanın ise bu hususları doğrulamamakla birlikte, banka cevabına göre Mail Order ile 24.04.2012 tarihinde yapılan işlem sonucu kargonun 01.06.2012 tarihinde teslim edildiği, mail order evrakları imzalanmadan geri gelmesi üzerine bedelin 08.06.2012 tarihinde iade edildiğinin anlaşılması karşısında, dosyadaki tüm bilgi ve belgelerden sanığın, aşamalarda değişmeyen savunmalarının aksine, katılanın bilgisi ve rızası dışında kredi kartını kullanarak yarar sağladığına dair mahkumiyetine yeterli, her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı gözetilmeden beraati yerine yazılı şekilde mahkumiyetine karar verilmesi


Yargıtay 15. Ceza Dairesi 2017/2007 E. 2017/23550 K. ve 16.11.2017 Tarihli Kararı

 • Mail Order Dolandırıcılığı

Nitelikli dolandırıcılık suçundan sanığın mahkumiyetine ilişkin hüküm, sanık tarafından temyiz edilmekle, dosya incelenerek gereği düşünüldü: Sanığın, katılana ait işyerine giderek öğretmen olduğunu, yeğenine hediye olarak bilgisayar alacağını, kredi kartının limitinin müsait olmadığını, mail order yöntemi ile ileri tarihli ödeme yapabileceğini söyleyerek 1650 TL bedelli bir adet bilgisayar satın aldığı ve ödemenin 01/05/2011 tarihinde mail order sistemiyle yapılması için 19/08/2010 tarihinde kullanıma kapatılan kredi kartı bilgilerini verdiğinin iddia edildiği somut olayda, sanığın üzerine atılı suçu işlediğine ilişkin mahkemenin kabul ve uygulamasında bir isabetsizlik görülmemiştir.


Yargıtay 8. Ceza Dairesi 2017/17943 E. 2018/6257 K. ve 31.05.2018 Tarihli Kararı

 • Mail Order Dolandırıcılığı

Dosya kapsamına göre, sanığın yetkilisi olduğu … Rent a Car isimli şirketten 04.05.2014 tarihinde araç kiralayan katılan …’nun aynı gün kaza yapması nedeniyle sanığın katılana ait kredi kartı bilgilerini (mail order yöntemiyle) kullanmak suretiyle 900,00 Türk Lirası çekerek haksız yarar sağladığından bahisle mahkumiyetine karar verilmiş ise de; katılanın araç kira sözleşmesi yanında kredi kartı bilgilerini vererek mail order formunu da imzaladığı, katılanın Maıl-Order formunu düzenlerken meydana gelecek kazalardan dolayı yapılacak masraf nedeniyle kredi kartı bilgilerinin kiraya veren tarafından kullanılacağını bilerek ve bunu kabul ederek formu doldurmuş olduğu, formun bu şekilde kaza meydana gelmesi nedeniyle kiraya veren sanığın çalıştırdığı iş yeri tarafından kullanılarak hasar bedelinin bilgileri verilen kredi kartından tahsil edildiği, bu hali ile taraflar arasındaki ihtilafın hukuki nitelikte olduğu nazara alındığında, sanığın unsurları oluşmayan başkasına ait banka veya kredi kartının izinsiz kullanılması suretiyle yarar sağlama suçu bakımından beraatine karar verilmesi gerekirken yazılı gerekçeyle mahkumiyetine karar verilmesinde isabet görülmediğinden bahisle 5271 sayılı CMK.nun 309. maddesi uyarınca anılan kararın bozulması lüzumu Yüksek Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünün 25.07.2017 gün ve 6540 sayılı kanun yararına bozma istemine atfen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının 08.08.2017 gün ve KYB/2017-47287 sayılı ihbarnamesi ile dairemize tevdii kılınmakla incelendi.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
kadim hukuk ve danışmanlık