0 (312) 911 9553
·
info@kadimhukuk.com.tr
·
Pzt-Cuma 09:00-18:00
Danışmanlık

İdari Yargılama Usulü Kanunu 19. Madde (İYUK)

11idari yargilama usulu kanunu 19 madde

İdari Yargılama Usulü Kanunu 19. Madde

Duruşmalı İşlerde Karar Verilmesi

Duruşma yapıldıktan sonra en geç on beş gün içinde karar verilir. Ara kararı verilen hallerde, bu kararın yerine getirilmesi üzerine, dosyalar öncelikle incelenir.

İdari Yargılama Usulü Kanunu 19. Madde Açıklaması

İdari yargıda duruşmanın yapılmasından sonra en geç on beş gün içinde karar verilmesi gerektiği 19. maddede belirtilmiştir. Duruşması yapılan dosyalar kural olarak artık esas hakkında karar verme aşamasına gelmiş olgunluktadır. Duruşma sonrasında bir ara karar verilmesi halinde ise bu kararın yerine getirilmesi sonrasında esas hakkında karar verilir. Örneğin, duruşmadan sonra ara karar ile bilirkişi incelemesi yaptırılması yönünde bir ara karar alınması üzerine, bu ara kararın gereği yerine geldikten sonra dosya hakkında karar verilir. Dolayısıyla böyle durumlarda duruşma yapıldıktan sonra on beş gün içinde karar verilmesi söz konusu olmaz. Bu şekilde duruşması yapılan ve ara karar verilen yani tekemmül eden dosyalar öncelikle incelenir.

  • İlgili Makale: 
  • 2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu (İYUK) Tam Metin: 

İdari Yargılama Usulü Kanunu 19. Madde Hakkında Emsal Karar Aramak İçin: https://karararama.danistay.gov.tr/

idari yargilama usulu kanunu 19 madde iyuk
idari yargilama usulu kanunu 19 madde iyuk

] }


Avatar

1990 yılında Kırıkkale’de doğan Umur Yıldırım, orta öğrenimini Bursa Polis Koleji’nde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimine Ankara Polis Akademisi’nde başlamış ve 2011 yılında ayrılmıştır. Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlayarak başarı burs ile üç yılda dönem ikincisi olarak mezun olmuştur. Halen tam burslu olarak Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisansına devam etmekte olan Umur Yıldırım, Kadim Hukuk ve Danışmanlık Bürosu’nun kurucusudur.

Yorum Yazın