0 (312) 911 9553
·
info@kadimhukuk.com.tr
·
Pzt-Cuma 09:00-18:00
Danışmanlık

Askeri Ceza Kanunu 76. Madde

11askeri ceza kanunu 76 madde

Askeri Ceza Kanunu 76. Madde

Tutukevi veya Cezaevinden Kaçmak veya Kaçmaya Aracı Olmak

Askeri tutukevi veya cezaevinden kaçmak veya kaçmaya aracı olmak suçlarını işleyen asker kişiler hakkında, Türk Ceza Kanununun İkinci Kitabının Dördüncü Bab Yedinci Faslında yer alan hükümler uygulanır. Ancak, askeri ceza ve tutukevlerinden altı gün veya daha fazla süre ile kaçan asker kişilere verilecek hapis cezası veya asıl cezaya ilave olunacak hürriyeti bağlayıcı ceza bir yıldan az olamaz.

Askeri Ceza Kanunu 76. Madde Açıklaması

Madde, askeri tutukevi ve cezaevinden kaçmak ve kaçmaya aracı olmak suçlarını askeri suç olarak düzenlemiştir.

Askeri mahkemelerce verilen tutuklama kararları ve asker kişiler hakkında verilen cezaların ve tutuklama kararlarının infaz yerini düzenleyen Askeri Ceza Kanunu’nun 39.maddesi 15.05.2017 tarih ve 694 sayılı KHK’nın 203.maddesi ile yürürlükten kaldırılmıştır. Böylece mahkemelerce verilen cezaların ve tutuklama kararlarının askeri ceza ve tutukevlerinde infazına son verilmiştir. 694 sayılı KHK’nın yürürlüğe girdiği tarih olan 25.05.2017 tarihiden önce işlenmiş olanlar hariç, bu maddede yazılı suçların işlenmesinde fiilen olanak yoktur.

  • İlgili Makale: 
  • 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu (AsCK) Tam Metin: 

Askeri Kanunu 76. Madde Hakkında Emsal Karar Aramak İçin: https://karararama.yargitay.gov.tr/

askeri ceza kanunu 76
askeri ceza kanunu 76. madde

] }


Avatar

1990 yılında Kırıkkale’de doğan Umur Yıldırım, orta öğrenimini Bursa Polis Koleji’nde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimine Ankara Polis Akademisi’nde başlamış ve 2011 yılında ayrılmıştır. Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlayarak başarı burs ile üç yılda dönem ikincisi olarak mezun olmuştur. Halen tam burslu olarak Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisansına devam etmekte olan Umur Yıldırım, Kadim Hukuk ve Danışmanlık Bürosu’nun kurucusudur.

Yorum Yazın