0 (312) 911 9553
·
info@kadimhukuk.com.tr
·
Pzt-Cuma 09:00-18:00
Danışmanlık

Askeri Ceza Kanunu 4. Madde

11askeri ceza kanunu 4 madde

Askeri Ceza Kanunu 4. Madde

Yedek Askeri Şahıslar

İhtiyat askeri şahıslar askeri hizmetlerde bulundukları müddetçe bu kanun hükümlerine tabidirler.

  • İlgili Makale: 
  • 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu (AsCK) Tam Metin: 

Askeri Ceza Kanunu 4. Madde Açıklaması

Maddede, yedek asker kişilerin asker kişi sıfatlarının hizmetle sınırlı olduğu belirtilmektedir. Bunlar:

  1. Muvazzaflık hizmetini tamamlayarak terhis olan erbaş ve erlerden askerlik çağrı dışına çıkmamış olanlar. (AsK m.2 ve 7)
  2. Kara, deniz, hava kuvvetlerinden emeklilik ve istifa ederek yedeğe ayrılan subaylar (1076/2-A).
  3. 1076 sayılı Kanuna göre yedek subay yetiştirilen muvazzaflık hizmeti süresini tamamlayarak terhis edilenler (1076/m.2-D).
  4. İstifa veya emeklilik veyahut yetersizlik nedeniyle Silahlı Kuvvetlerden ayırma işlemine tabi tutulan astsubaylardır.

Bunlar, muvazzaflık hizmetini yaptıktan sonra, eğitim amacıyla yeniden askere çağırılan kişilerdir. Bu kişiler, görevde bulundukları sürece asker kişi sıfatını taşırlar ve muvazzaf askerlerin işleyebilecekleri askeri suçların faili olabilirler. Yedek subay olarak asker yükümlülüğünü yerine getiren kişiler yedek değil muvazzaf askerdir. Yedek asker kişiler, yedeklik hizmeti süresince asker kişi sayıldıklarından, sadece muvazzaf asker kişilerin işleyebilecekleri sırf askeri suçun faili de olabilir.

askeri ceza kanunu 4 madde nedir
askeri ceza kanunu 4 madde

Askeri Ceza Kanunu 4. Madde Yedek Askeri Şahıslar Askeri Yargıtay Kararları

Askeri Yargıtay 3.Dairesi: 16.1.1990-49/41

  • Askeri Ceza Kanunu 4. Madde
  • Yedek Askeri Şahıslar

Askeri Yargıtay, Yıldırım-2 Seferberlik Tatbikatına çağırılan emekli astsubayın, bu tatbikata katılmakla astsubaylık sıfat ve rütbesini yeniden kazanmış olacağından, amiri tarafından verilen emri yerine getirmemesinin itaatsizlikte ısrar suçu oluşturacağına karar vermiştir.


Askeri Yargıtay Daireler Kurulu:05.05.2002-43/42

  • Askeri Ceza Kanunu 4. Madde
  • Yedek Askeri Şahıslar

Seferberlik eğitimine katılan personelin asker kişi sıfatı, hafta sonu tatillerinde kesintiye uğramayıp hizmet süresince devam eder.


Askeri Kanunu 4. Madde Hakkında Emsal Karar Aramak İçin: https://karararama.yargitay.gov.tr/

] }


Avatar

1990 yılında Kırıkkale’de doğan Umur Yıldırım, orta öğrenimini Bursa Polis Koleji’nde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimine Ankara Polis Akademisi’nde başlamış ve 2011 yılında ayrılmıştır. Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlayarak başarı burs ile üç yılda dönem ikincisi olarak mezun olmuştur. Halen tam burslu olarak Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisansına devam etmekte olan Umur Yıldırım, Kadim Hukuk ve Danışmanlık Bürosu’nun kurucusudur.

Yorum Yazın