Devlet Memurları Kanunu 90. Madde (DMK)

Devlet Memurları Kanunu 90. Madde (DMK)

devlet memurları kanunu 90 madde

Devlet Memurları Kanunu 90. Madde (DMK)

Birleşemeyecek Görevler

Devlet memurlarına, vekalet görevi, ikinci görev veya ders görevlerinden ancak birisi verilebilir. Öğretmenlerin idari görevi bu hükmün dışındadır. Bir memurun üstünde birden çok ücretli vekalet görevi veya ikinci görev bulunamaz.

Devlet Memurları Kanunu 90. Madde Açıklaması

Devlet memurlarına ikinci bir görevin verilmesi kural olarak 87. madde ile yasaklanmıştır. Bir memurun kadrosundaki görevine, bütün gününü ve zamanını ayırması da ilke olarak kabul edilmiş, ancak kamu hizmetlerinin aksamadan yürütülebilmesini sağlamak ve özellikle bazı hizmet sahalarında eleman sıkıntısı çekilmesi nedeniyle, bu ilkeye bazı istisnalar getirmiştir. Esasen kadrolar bir memurun bütün çalışma gücünü ve zamanını kapsayacak şekilde saptanmıştır. Buna karşın, yasa ile getirilen istisnai hükümlerle memurlara asıl görevinin yanında:

  1. Vekalet görevi,
  2. İkinci görev,
  3. Ek ders görevi,

İkinci görev olarak verilebilmektedir. Ancak, memurlara esas görevleri yanında yukarıda gösterilen ikinci görevlerden yalnız birisi verilebilir. Bu hususu düzenleyen yasanın 90. maddesine göre: Devlet memurlarına vekalet görevi, ikinci görev veya ders görevlerinden ancak birisi verilebilir.

  • İlgili Makale: 
  • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu (DMK) Tam Metin: 

Devlet Memurları Kanunu 90. madde emsal karar aramak için https://karararama.danistay.gov.tr/
devlet memurları kanunu 90 madde dmk
devlet memurları kanunu 90 madde dmk

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
kadim hukuk ve danışmanlık