0 (312) 911 9553
·
[email protected]
·
Pzt-Cuma 09:00-18:00
Danışmanlık

Ankara Çocuk Mahkemesi (Ağır Ceza) Telefon-Adres-İletişim No

11ankara cocuk mahkemesi nerede

Ankara Çocuk Mahkemesi nerede? Ankara Çocuk Ağır Mahkemesi nerede?  Bu sorular tarafımıza çok fazla sorulmaktadır. Ankara Çocuk Mahkemesi, ilk derece mahkemesi sıfatı ile Ankara ilinin merkez ilçelerindeki çocuk mahkemesi görev alanına giren ceza uyuşmazlıklarının çözümünün gerçekleştirildiği yargı mercidir. Ankara Adli Yargı İlk Derece Adalet Komisyonu Başkanlığı nezdinde; Ankara Adliyesi’nde 5 tane Çocuk Mahkemesi bulunmaktadır. 1 tanede Çocuk Ağır Mahkemesi vardır. Ankara Adliyesi Söğütözü Ek Hizmet Binasında hizmet vermektedir.

 • Adres    : Ankara Adliyesi Söğütözü Ek Hizmet Binası / Söğütözü Mahallesi 2181.Cadde / Çankaya
 • Fax         : 0 (312) 218 57 27
 • Telefon :   03124090545

Yapmak İçin Tıklayınız[/vc_message]

Ankara Çocuk Mahkemesi Adres ve Telefon Bilgileri

Adres:  Ankara Adliyesi Söğütözü Ek Hizmet Binası / Söğütözü Mahallesi 2181.Cadde / Çankaya

 • Adliye önüne Güven Parktan dolmuşlar kalkmaktadır.
 • Metro ile MTA durağında inilince 20-25 dk yürüme mesafesindedir.
 • Eskişehir yolundan geçen otobüslerle MTA durağından bir sonraki durakta inilince 15-20 dk yürüme mesafesindedir.

Telefon Santral: 03124090545

ankara cocuk mahkemesi adres
ankara cocuk mahkemesi adres

Ankara Çocuk Mahkemesi ve Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi Telefon Numarası

Ankara Çocuk Mahkemesi Telefon No
Ankara 1. Çocuk Mahkemesi 03124090545
Ankara 2. Çocuk Mahkemesi 03124090550
Ankara 3. Çocuk Mahkemesi 03124090555
Ankara 4. Çocuk Mahkemesi 03124090560
Ankara 5. Çocuk Mahkemesi 03124090565
Ankara 1. Çocuk Ağır Mahkemesi 03124090571

Ankara Çocuk Mahkemesi ve Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi Kat Planı

Türkiye’deki çocuk mahkemesi, adli yargı kolu içinde bulunmaktadır. Buradaki yargıç ve savcılar, yani kurum çalışanlarının tamamı özel eğitimlerden geçer. Sosyal çalışmacılar çocuk üzerinden psikolojik ve nitelik açısında raporlar ve mahkemeye sunar. Çocuk mahkemelerinde 18 yaş altı bireylerin davaları ele alınır. Çocuğun erken ergin olması bu durumu değiştirmez. Kanunda bu durum “Çocuk; daha erken yaşta ergin olsa bile, on sekiz yaşını doldurmamış kişiyi … ifade eder” şekliyle açıklamıştır. Çocuk mahkemesi bağlı oldukları il yahut ilçenin ismine göre isimlendirilmektedir. Ayrıca ihtiyaçlara göre başlarına sayılar verilerek isimlendirilebilirler. Örneğin: 1. Ankara Çocuk Mahkemesi, 2. Ankara Çocuk Mahkemesi gibi…

Ankara Çocuk Mahkemesi Kat
Ankara 1. Çocuk Mahkemesi Asma Kat
Ankara 2. Çocuk Mahkemesi Asma Kat
Ankara 3. Çocuk Mahkemesi Asma Kat
Ankara 4. Çocuk Mahkemesi Asma Kat
Ankara 5. Çocuk Mahkemesi Asma Kat
Ankara 1. Çocuk Ağır Mahkemesi 2. Kat

Ankara Çocuk Mahkemesi ve Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi Ulaşım – Harita Bilgisi

Ankara Çocuk Mahkemesi ve Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi;

 • Altındağ,
 • Mamak,
 • Çankaya,
 • Keçiören,
 • Pursaklar,
 • Yenimahalle ilçelerine bakar.

Yani sayılan bu 6 ilçede yaşanan Çocuk Mahkemesi görev alanına giren uyuşmazlıklara Ankara Çocuk Mahkemesi tarafından bakılır. Ankara Çocuk Mahkemesi hizmet binasına girişte kaldırım ve tretuarların yükseklikleri engellilerin kolay kullanabilecekleri yükseklikte olup, rampalar, binaya girişte kullanılan turnikeler engellilere kolaylık sağlayacak ve asansöre ulaşımda rahatlık sağlayacak şekilde dizayn ettirilmiştir. Engelliler için ayrıca özel otopark yeri tahsis edilmiştir. Ankara Çocuk Mahkemesi binasında; vezne, ön büro, tarama merkezi, medya iletişim merkezi, baro odası, bilgi işlem şefliği ile idari  müdürlüğü idari birim olarak hizmet vermektedir. Ayrıca hizmet binası içerisinde Vakıfbank ATM’si ve PTT şubesi bulunmaktadır.

ankara cocuk mahkemesi adres telefon
ankara cocuk mahkemesi adres telefon

Ankara Çocuk Mahkemesi ve Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi Hangi Davalara Bakar?

Ankara Çocuk Mahkemesi nerede? Bu soru sıklıkla tarafımıza sorulmaktadır. Ankara Çocuk Mahkemesi nerede sorusu üstte cevaplandı. Peki çocuk mahkemesi görevleri nedir bunu cevaplamak daha doğru olacaktır. Ankara Çocuk Mahkemesi ve Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi, ilk derece mahkemesi olarak ile Ankara ilinin merkez ilçelerindeki;

 • Çocuk mahkemeleri, esasen asliye ceza mahkemesi tarafından yargılanması gereken suçlar ile ilgili yaş küçüklüğü nedeniyle suça sürüklenen çocuklar hakkında açılan davalara bakmaktadır. (5395 Sayılı Kanun 26/1. madde)
 • Çocuk ağır ceza mahkemeleri ise, çocukların işlediği ve esasen ağır ceza mahkemesi tarafından yargılanması gereken suçlarla ilgili yaş küçüklüğü nedeniyle çocuklar hakkında davalara bakar. (5395 Sayılı Kanun 26/2. madde)

Ankara Adli Yargı İlk Derece Adalet Komisyonu Başkanlığı nezdinde; Ankara Adliyesi’nde 5 adet Çocuk Mahkemesi ve 1 tane Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi bulunmaktadır.

ankara cocuk mahkemesi nerede agir ceza
ankara cocuk mahkemesi nerede agir ceza
Sıkça Sorulan Sorular

Ankara Çocuk Mahkemesi ve Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi Adres: Ankara Adliyesi Söğütözü Ek Hizmet Binası / Söğütözü Mahallesi 2181.Cadde Çankaya/Ankara

Ankara Çocuk Mahkemesi ve Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi Telefon: 03124090545Avatar
1990 yılında Kırıkkale’de doğan Umur Yıldırım, orta öğrenimini Bursa Polis Koleji’nde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimine Ankara Polis Akademisi’nde başlamış ve 2011 yılında ayrılmıştır. Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlayarak başarı burs ile üç yılda dönem ikincisi olarak mezun olmuştur. Halen tam burslu olarak Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisansına devam etmekte olan Umur Yıldırım, Kadim Hukuk ve Danışmanlık Bürosu’nun kurucusudur.
Yorum Yazın