Tapu Harcı Hesaplama

Satış Bedeli (TL):

Tapu harcı hesaplama programı ile hızlı bir şekilde tapu harcınızı hesaplayabilirsiniz. Aşağıdaki tapu harcı hesaplama aracındaki ilgili boşlukları doldurarak hesapla butonuna basınız. Hızlıca ne kadar tapu harcı ödeyeceğiniz hesaplayınız.

Tapu harcı hesaplama yapmak için;

  • Hesaplama şekli (satış şekli ile veya harç tutarı ile) ve satış değeri kısmını doldurmak zorundasınız.
  • Tapu harcı hesaplama sadece girilen bilgiler baz alınarak yapılmaktadır.
  • Sonuç olarak alıcı ve satıcının ödeyeceği tapu harcı değeri hesaplanır.
  • Burada hesaplanan tutarlar bilgilendirme amaçlıdır, hesaplamalara dair hiçbir sorumluluk kabul edilmez, kesin bordro mahiyetinde değildir ve kesin bordro olarak gösterilemez, ibraz edilemez.

Tapu Harcı Nedir?

Tapu harcı, bir taşınmaz malın mülkiyetinin devri veya üzerindeki hakların değiştirilmesi işlemleri sırasında devlete ödenen resmi bir ücrettir. Gayrimenkul satış değerinin %2’si oranında hesaplanan tapu harcı, taşınmaz malın devri veya üzerine konulan hakların değiştirilmesi işlemleri sırasında ödenir. Ayrıca, devir işlemlerinde tapu harcına ilave olarak döner sermaye bedeli de ödenir. Tapu harcı, taşınmaz malın devri veya üzerindeki hakların değiştirilmesi işlemlerinde, alıcı ve satıcı olmak üzere her iki tarafça da ayrı ayrı ödenen bir resmi ücrettir.

Tapu harcı, taşınmazların alım-satım işlemleri için alınan tapu hizmet bedelidir. Tapu işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için tapu harcının yatırılması gerekir. Alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı %2 oranında alınan tapu harcı, toplamda satış bedelinin %4’ü oranında alınmaktadır. Bakanlar Kurulu kararı ile 5 Mayıs 2018 tarihinde % 1,5 olarak uygulanan indirimli oran, 31 Ocak 2019 tarihinde sona ermiştir. 1 Ocak 2020’den itibaren hem alıcı hem satıcı için %2 olarak uygulanmaktadır. Taşınmazın satış değerinin daha az gösterilmesi ve buna bağlı olarak düşük tutarda tapu harcı ödendiğinin tespit edilmesi durumunda taraflara vergi cezai işlem uygulanır.

tapu harci hesaplama nasil yapilir
tapu harci hesaplama nasil yapilir

Tapu Harcı Hesaplama Nedir?

Tapu harcı hesaplama, gayrimenkulün tapu işlemleri için ödenecek harç miktarını belirlemek için kullanılır. Tapu harcı hesaplama Gayrimenkul devir ve iktisap işlemlerinde, belirtilen beyan edilen devir veya iktisap bedeli üzerinden hesaplanan tapu harcı, hem alıcı hem de satıcı tarafından ayrı ayrı karşılanır. Bu kapsamda, gayrimenkulün beyan edilen satış değeri üzerinden binde 20’lik (%2) oranında harç alıcı ve satıcıdan her biri tarafından ödenir.

Örneğin;

  • 000 TL’ye satılan bir arsa için;
  • Alıcı 3.000 TL,
  • Satıcı 3.000 TL olmak üzere
  • Toplamda 6.000 TL tapu harcı ödemesi gerekecektir.

Not: 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren arsa, tarla, konut, iş yeri gibi tüm taşınmazların satışları noterliklerde yapılmaya başlandı. Nöbetçi noterlik uygulaması kapsamında taşınmaz satış sözleşmelerinin hafta sonu da yapılabilecek.

[vc_message]Tapu harcını e devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Linki https://www.turkiye.gov.tr/tapu-harc-sorgulama[/vc_message][vc_row][vc_column]

Tapu Harcı Hesaplama Örneği

Tapu harcı alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmektedir. Tapu harcı oranı her iki taraf için de satış bedelinin %2’si olmak üzere toplam %4 olarak uygulanmaktadır. Tapu harcı, harcı ödeyecek kişi tarafından vergi dairesine ödenir ve karşılığında ödendiğine dair makbuz alınır. Ayrıca sadece alıcı tarafından tapu döner sermaye harcının da ödenmesi gerekmektedir.

Gayrimenkul Satış FiyatıAlıcının Ödeyeceği HarçSatıcının Ödeyeceği HarçTapu Döner Sermaye
100.000 TL2.000 TL2.000 TL178,5 TL
200.000 TL4.000 TL4.000 TL178,5 TL
300.000 TL6.000 TL6.000 TL178,5 TL

Bazı masrafların düşük çıkması için gayrimenkulün değeri tapuya değerinden daha az bildirilebilir. Bu durum ilk aşamada tapu harcı üzerinden kar elde edilmesini sağlasa da ilerleyen dönemlerde fark edilmesi halinde ceza ve fazla vergi ödeme uygulanır. Devlet tarafından fark edilmeden bu durumun düzeltilmesi mümkün. Tapu harcı pişmanlık dilekçesi sayesinde beyan farkında oluşan tapu harcı bedeli yasal faizi ile birlikte ödenir. Hem alıcı hem de satıcının ödeme yapması gereken bu işlem sonucunda, tespit edilmesi durumunda çıkacak cezanın çok altında bir tutar ödemiş olursunuz.

tapu harci hesaplama formulu ornegi
tapu harci hesaplama formulu ornegi

Tapu Harcı Nereye Ödenir?

Tapu harcı alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmektedir. Tapu harcı oranı her iki taraf için de satış bedelinin %2’si olmak üzere toplam %4 olarak uygulanmaktadır. Tapu harcı, harcı ödeyecek kişi tarafından vergi dairesine ödenir ve karşılığında ödendiğine dair makbuz alınır. Ayrıca sadece alıcı tarafından tapu döner sermaye harcının da ödenmesi gerekmektedir.

Tapu harcı farklı kanallar aracılığı ile ödenebiliyor. e-Devlet’in sağladığı kolaylıklar kapsamında doğrudan e-Devlet üzerinden harç ödemesi yapabileceğiniz gibi  Gelir İdaresi Bakanlığı’nın resmi sitesinden de işlem gerçekleştirebilirsiniz. Bu iki seçeneğin dışında vergi dairesinde ya da anlaşmalı bankalardan tapu harcı ödeme işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Tapu harcı farklı kanallar aracılığı ile ödenebiliyor. e-Devlet’in sağladığı kolaylıklar kapsamında doğrudan e-Devlet üzerinden harç ödemesi yapabileceğiniz gibi  Gelir İdaresi Bakanlığı’nın resmi sitesinden de işlem gerçekleştirebilirsiniz. Bu iki seçeneğin dışında vergi dairesinde ya da anlaşmalı bankalardan tapu harcı ödeme işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Tapu Harcı Sorgulama

Tapu harcını sorgulamak için online e-Devlet web sitesini kullanabilirsiniz.  e-Devlet sistemine TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra, ‘Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ bölümüne giriş yapmalısınız. Seçenekler arasından ‘Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama / Döner Sermaye Ödeme’ seçeneğine tıkladıktan sonra, ekranda beliren alana e-Tahsilat numaranızı* yazarak tapu harcını sorgulayabilirsiniz.  e-Tahsilat numarası, Tapu Müdürlüğü tarafından verilen 12 ya da 13 haneli bir numaradır.

Tapu harcı ödemelerinde yasal prosedür ödemelerin eşit olarak yapılmasıdır. Ancak bu durum tarafların ortak anlaşması sonunda değişebilir ve ödemeler farklı şekilde yapılabilir. İşte tapu harcı ödemelerine ilişkin o detaylar; Ev alım satım sürecinde iki tarafın evin satışı için anlaşması durumunda tapu harcı ödemesi yapılır. Ödemeler yüzde 4 oranında olur. Bu oran sabit olup evin değeri üzerinden ödenecek harç tutarı belli olur. Bunun dışında yüzde 4’lük tapu harcı ödemesi sözleşmede ek madde olmaması durumunda yüzde 2 oranında satıcı ve yüzde 2 oranında alıcı tarafından ödenir.

tapu harci ne kadar
tapu harci ne kadar
X
kadim hukuk ve danışmanlık