Trafik Cezasına İtiraz Dilekçesi

Trafik Cezasına İtiraz Dilekçesi

trafik cezasina itiraz dilekcesi

Trafik cezasına itiraz dilekçesi Sulh Ceza Hakimliğine verilir. Sulh Ceza Hakimliğine gerekli incelemeyi yapar. Trafik suçlarında öncelikle idari para cezası uygulanmasının yanında bazı yaptırımlar da uygulanır. İdari para cezaları kişilerin trafik kurallarına uymamasından dolayı para cezası ödemesidir. Bu ceza kişilere tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde ödeme yapılırsa meblağda %25 indirim uygulanır. Trafik para cezasının dışında kişiler bir ceza puanı sitemine tabidir. Bu sistemde puanlar 1 yıllık süre ile geçerli olur, 1 yılın sonunda puan silinir. Puanların sınırı 100 olup, 100 puan dolunca kişilerin ehliyetine 2 ay süreliğine el konulur.

Bu cezaların dışında kişilerin ehliyetine belli bir süre için el konulabilir. Bu el koyma süreleri, 30 gün, 60 gün, 2 ay, 3 ay, 6 ay, 2 yıl şeklinde sıralanabilir. Ayrıca kişilerin ehliyeti geri alınabildiği gibi tamamen iptal de edilebilir. Böylece kişilerin tekrar ehliyet başvurusunda bulunması ve sınava girmesi gerekir. Son olarak araç ya da kişi trafikten men edilebilir. Aracın trafikten men edilmesi aracın muayenesinin yaptırılmaması, zorunlu trafik sigortasının yaptırılmamış olması, aracın alkollü kullanılması, tescilsiz olması gibi sebeplerden doğabilir. Sonuç olarak trafik suçlarında uygulanan yaptırımlar şu şekilde sıralanabilir.

 • İdari para cezası
 • Ceza puanı sisteminde ceza puanı almak
 • Sürücü belgesine el konulması
 • Sürücü belgesinin iptal edilmesi
 • Aracın trafikten men edilmesi
 • Kişinin araç kullanmaktan men edilmesi

Trafik suçları kişilerin hayatının koruma altına alınması için yaptırıma bağlanan ihlalleri kapsar. Bu suçların cezaya bağlanması trafikte düzenin sağlanması için ve kazaların önüne geçmek için belirlenmiştir. Bu cezaların sorgulama işlemi e-devlet üzerinden Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama yazılarak öğrenilebilir. Ancak kimi durumlarda, cezalar bir yanlışlıktan doğabileceği gibi, usulsüzlük yapılmış da olabilir. Bu durumlarda cezalar için itiraz edilmeli ve cezanın kaldırılması gerekmektedir. Trafik cezalarına itiraz sulh ceza hakimliklerine verilen trafik cezasına itiraz dilekçesi ile yapılır. Kadim Hukuk ve Danışmanlık olarak bu yazımızda trafik cezasına itiraz dilekçesine yer verdik.

trafik cezasina itiraz dilekcesi ornegi
trafik cezasina itiraz dilekcesi ornegi

Trafik Cezasına İtiraz Dilekçesi Örneği

(İTİRAZ EDENİN BULUNDUĞU YER) NÖBETÇİ SULH CEZA HAKİMLİĞİ’NE

İtiraz Eden : Ad-Soyad (T.C.:) – X Mahallesi, Y Caddesi, No:1/2 Çankaya/ANKARA

Vekili            : Av. Umur YILDIRIM – Söğütözü Mah. Söğütözü Cad. No:2 Koç İkiz Kuleleri B Blok Daire:7 Çankaya/ANKARA

Konu           : İtiraza Konusu Tutanak: T.C. (…) Fahri Trafik Müfettişliği Büro Amirliği (…) İsimli görevli polis memuru tarafından tutulan (…) tarihli (…) seri no.lu (…) sıra no.lu (…) Türk Lirası tutarlı trafik cezasının iptali için itirazlarımızı içeren dilekçedir.

Tutanak Tarihi ve Saati: (…)

Tebliğ Tarihi: (…)

AÇIKLAMALAR

Müvekkil adına tescilli (…) plakalı araç hakkında (…) tarihinde (…)  Trafik Müfettişliği Büro Amirliği’nde görev yapan (…) isimli polis memuru tarafından (…) seri numaralı ve (…) sıra numaralı (…) Türk lirası değerindeki trafik cezasının iptali gerekmektedir. Şöyle ki;

 • Müvekkil (…) ilinde (…) görevinde çalışmakta olan ikameti (…) olan, çevresi tarafından saygı duyulan bir vatandaştır. Trafik cezasının tanzim edildiği gün müvekkil (…)’den yola çıkarak evine gitmektedir. Ancak (…) tarihinde kendisi hakkında, Karayolları Trafik Kanunu m. 48/1 hükmüne istinaden ‘’Alkol etkisi altında araç sürme’’ suçunun işlendiği gerekçesiyle ekte sunulan (…) tutarlı trafik cezası düzenlenmiştir. (EK-1)
 • Her ne kadar müvekkile kandaki alkol miktarını tespit eden bir cihaz olan alkol metre üfletilerek 1.5 promil alkol tespit edilmiş olsa da yapılan bu işlem hukuka aykırıdır. Çünkü müvekkil o gün hiç alkol kullanmamış ve kesilen cezanın ardından hemen en yakınındaki (…) isimli sağlık kuruluşuna giderek gerekli testleri yaptırmış ve kanında herhangi bir alkol ya da uyarıcı madde tespit edilememiştir. Bu nedenle alkol metrenin kimi zaman hatalı ölçüm yaptığı bilindiğinden ve alkol metre ölçümü ile müvekkilin hastaneye gidişi arasında yarım saatlik bir süre olduğundan, bu süre içerisinde kandaki alkol miktarının yok olmayacağından alkol metrenin hatalı ölçüm yaptığının kabulü gerekmektedir. Sağlık kuruluşundan alınan test sonuçları da ekte sunulmuştur. (EK-2)
 • Bilinmektedir ki 1.5 promil alkollü olan bir kişi, ayakta durmakta, yürümede, konuşmakta güçlük çektiği gibi sarhoşluğu belirgin bir düzeyde olmaktadır. Bunların dışında tepkisini de ölçemeyeceği gibi, değişik ruh haline de sahip olunmaktadır. Ancak müvekkilde bunların hiçbiri bulunmamasına rağmen görevli polis memuru trafik ceza tutanağı düzenlemiş ve müvekkilimde bu durumun doğru olmadığını kanıtlamak için en yakınındaki sağlık kuruluşuna yarım saat içinde gitmiştir.
 • Tüm bu sayılan nedenlerle, sayın mahkemenizden hatalı ölçümle hukuka aykırı olarak düzenlenen (…) tarihli (…) seri no.lu (…) sıra no.lu (…) Türk Lirası tutarlı trafik cezasının iptaline karar verilmesini saygılarımızla vekaleten arz ve talep ederiz.

Hukuki Nedenler: Karayolları Trafik Kanunu, HMK, TCK ve sair mevzuat

Hukuki Deliller   : Bahse konu trafik cezası tespit tutanağı, tebligat, sağlık raporu, yemin, tanık ve sair delil

Sonuç ve Talep    : Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerle,

 • İtirazımızın kabulüne karar verilmesini,
 • C. (…) Fahri Trafik Müfettişliği Büro Amirliği (…) İsimli görevli polis memuru tarafından tutulan (…) tarihli (…) seri no.lu (…) sıra no.lu (…) Türk Lirası tutarlı trafik cezası tutanağının iptaline karar verilmesini vekaleten ve saygılarımızla arz ve talep ederiz. (Tarih)

                       İtiraz Eden Vekili

                    Av. Umur YILDIRIM

EK:

 • Trafik kazası tutanağı ve tebligat
 • Sağlık kuruluşundan alınan (…) tarihli rapor

Trafik Cezaları

Trafik Suçu

İdari Para Cezası
Alkollü araç kullanma (1. Kez Yakalanma)

4.064 TL

Alkollü araç kullanma (2. Kez Yakalanma)

5.096 TL
Alkol testine itiraz etme

8.551 TL

Plakasız araç kullanma

5.154 TL
Engelli için ayrılan yere park etme

873 TL

Ehliyetsiz araç kullanma

8.190 TL
Emniyet kemeri takmama

436 TL

Drift atma

20.342 TL
Kırmızı ışıkta geçme

951 TL

Emniyet şeridini ihlal etme

4.064 TL
Muayenesiz araçla trafiğe çıkma

951 TL

Çıkma ya da siren kullanmama

4.064 TL
Hız sınırını %10-30 arasında aşma

951 TL

Hız sınırını %30-%50 arasında aşma

1.979 TL
Hız sınırını %50’den fazla aşma

4.064 TL

Plakada değişiklik yaparak okunmasını engelleme

1.671 TL
Araç kullanırken cep telefonu kullanma

951 TL

Sahte plaka kullanma cezası

20.302 TL
Şerit izleme-değiştirme kurallarına uymama

642 TL

Takip mesafesine uymama

436 TL
Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkma

436 TL

Uyuşturucu madde etkisindeyken araç kullanma

20.977 TL
Yasak yerde sollama yapma

951 TL

Yayaya öncelik vermeme

888 TL
Yetki dışı siren kullanma

4.064 TL

Yönetmeliğe aykırı plaka kullanma

1.671 TL

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
kadim hukuk ve danışmanlık