İcra Borcu Öğrenme (E-Devlet İcra Dosyası Sorgulama)

İcra Borcu Öğrenme (E-Devlet İcra Dosyası Sorgulama)

icra borcu ogrenme

İcra borcu öğrenme işlemi e devlet üzerinden yapılır. Son zamanlarda e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilen en önemli hizmetlerden birisi de icra dosyası sorgulama ve icra borcu öğrenme işlemidir. Bu işlem sayesinde internet üzerinden adınıza açılmış ya da kendi açtığınız icra davalarını kolaylıkla takip edebilir, içeriğini görebilirsiniz.  E devlet üzerinden Adalet Bakanlığı dosya sorgulama bölümünden işlem yapabilirsiniz. e-Devlet sistemine kayıtlı olan tüm resmi kurumların hizmetlerini internet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu hizmetlerden bir tanesi de Adalet Bakanlığı’na bağlı icra borcu öğrenme işlemidir. Birçok vatandaş üzerine açılmış icra dosyasını veya icra borcunu nasıl öğreneceğini merak ediyor. E-Devlet üzerinden icra borcu öğrenme işlemidir işlemleri için şu adımları izleyebilirsiniz;

 • Öncelikle tarayıcınızdan e-Devlet resmi web sayfası https://www.turkiye.gov.tr   açın.
 • Ardından çıkan giriş sayfasından kimlik doğrulama işlemlerini yapınız.
 • Kimlik doğrulama işlemi için T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girerek ‘Giriş’ butonuna basın. (Eğer bir e-Devlet şifresine sahip değilseniz size en yakın PTT şubesine giderek bir e-Devlet şifresi temin edebilirsiniz.)
 • Ardından açılan e-Devlet ana sayfasının en üstünde bulunan arama butonuna basarak İcra Dosyası Sorgulama (Adalet Bakanlığı) yazıp arama butonuna basın.
 • Açılan sayfa Adalet Bakanlığı’na ait bir sayfa olarak burada hakkınızda açılmış tüm icra dosyalarını ve üzerinizde bulunan tüm icra borçlarını görüntüleyebilirsiniz.
icra borcu ogrenme nereden yapilir
icra borcu ogrenme nereden yapilir

İcra Takibi Nedir ?

Alacaklının, alacağının herhangi bir nedenle ifa edilmemesi durumunda, alacaklı alacağını devlet eliyle tahsil etmek amacıyla İcra Daireleri aracılığıyla takip başlatır. Alacaklının bu şekilde alacağını tahsil etme yoluna gitmesi icra takibi olarak adlandırılır. Adalet Bakanlığı ve e-Devlet ile işbirliği ile icra dosyaları ‘dava sorgulama’ bölümünden çıkarılarak olan ayrı bir sorgulama sayfası haline getirildi. İcra borcu öğrenmek isteyen kişiler bu sayfa üzerinden kolaylıkla sorgulama yapabilir. İcra dosyasının tüm detaylarını tek bir ekranda görüntüleyebilir. Ama buradan herhangi başka bir işlem gerçekleştirilemez. Sadece görüntüleme yapılabilir.

İcra dosyası takibini öncelikle yapabilmek içi e-devlet üzerinden yani https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekir. Daha sonra Adalet Bakanlığının e-devlet içinde bulunan sayfasına giderek listelenen hizmetler içinden icra dosyası sorgulamasını bularak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İcra dosya sorgulama için yapılması gerekenler yukarıda adım adım listelenmiştir. Öncelikle borcunuzu öğrenmek için e devlete giriş yapmalısınız. Sıralamaya geçmeden önce icra dosya sorgulama yaparken ve borç öderken mutlaka bir avukata danışmanızı tavsiye ederiz. Avukat ile dosya kapatmanız halinde hem harçlardan hem de faiz oranlarından hatırı sayılır indirim yapıldığını hatırlatmak isteriz.

Kişi Hakkında İcra Takibi Olup Olmadığını Nasıl Öğrenir ?

Günümüz koşullarında icralık olmak kavramını duyulmaya başlandı. İnsanlar zaman zaman hakkımda icra takibi var mıdır diye düşünmekte ve bunu öğrenmek istemektedir. İnternetin gelişmesiyle birlikte özel veya resmi fark etmeksizin birçok işimizi internet aracılığıyla halledebilmekteyiz.

Kişinin hakkında icra takibi bulunup bulunmadığını öğrenmesi de yine internet aracılığıyla mümkündür. İnternet ortamında icra takibi sorgulaması e-devlete giriş yaparak gerçekleştirilir. T.C. Kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile siteye giriş yaptıktan sonra “icra takibi sorgulama” sekmesine giriş yaparak veya “dava dosyası sorgulama” sekmesine giriş yaparak icra takibi sorgulaması gerçekleştirilebilir. Şayet hakkınızda bir icra takibi varsa açılan yeni sayfada şu hususlar gözükecektir.

 • Borçlu ya da alacaklı olduğunuz icra dosyaları
 • İcra dosyası esas numarası
 • Dosyanın hangi icra müdürlüğünde olduğu
 • Dosyanın taraflarını
 • Dosyanın açılış tarihini görebilirsiniz
 • Borçluysanız borç miktarı

İcra Borcu Öğrenme Nasıl Yapılır?

Ekonomik hayata dair koşulların git gide zorlaşması, maliyetlerin anormal şekilde artması hem üreticileri hem tüketicileri etkilemektedir. Ekonomik şartların bu şekilde zorlaşması yanında ise kişilerin borçlarını ödemeleri konusunda da sıkıntılar yaratmakta bunun sonucunda da  hakkında icra takibi başlatılan kişi sayısı bir hayli artmaktadır. İcra dosya sorgulama hizmeti e devlet üzerinden de yapılmaktadır. Ancak burada dosya borcu görülememekte yalnızca taraflar ve icra dairesi bilgilerine ulaşılabilmektedir. Google üzerinden e-devlet yazıp tc kimlik ve e devlet şifrenizi girerek ana sayfada arama çubuğu olan ara yüze gelmeniz gerekmektedir.

Kişilerin haklarında icra takibi başlatıldığını öğrenmelerinden sonra yerine getirmeleri gereken bazı yükümlülükleri vardır ve bu yükümlülükleri ilgili kanunda gösterilen süreler içerisinde yerine getirmeleri gerekmektedir. Durum böyleyken kişilerin belirli aralıklarla icra dosyası sorgulaması gerçekleştirmeleri çok büyük önem arz etmektedir. İcra dosyalarının sorgulanması için icra dairelerine gitmeye gerek kalmadan T.C. kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama adresine girerek icra dosyası sorgulaması gerçekleştirmek mümkündür. İcra dosya borcu alacaklı vekilinin iban numarasına ya da icra dairesinin hesabına yatırılabilir. Direk icra müdürlüklerine gidip vezneden de işlem yürütülmektedir. Alacaklı vekiline borç ödenirse tahsil harcından %50 indiriminiz olur.

icra borcu ogrenme edevlet
icra borcu ogrenme edevlet

İcra Borcu Ödemesi Nasıl Yapılır?

İcra ödemesi için e-devlet sistemi ya da Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden işlem yapılması gerekir. İcra faiz hesaplama işlemleriniz varsa bunları da mutlaka önceden teyit edebilirsiniz. İcra borcu ödemeleri için kullanılan yöntemler, aşağıda detaylı şekilde sıralanmıştır:

 • https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/main.jsp?token=d1078f5e3dc646b78d5d4e5842f21e97feb48d366bc7617458b6679dec12675154a01fccc42292bb04d926bc259dbc75e39dd8e202535fd70a7098396c74a6f7 bağlantısı kullanılarak, GİB icra borcu ödeme sayfasına erişim sağlanabilir.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesinde yer alan “Tecilli Borç Ödeme” seçeneği üzerinden, icra takip dosyasının belirlenen borcu için ödeme yapılmaktadır.
 • Bağlantıya tıkladıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve Tecil Dosya Numarası / Matrah Artırımı Tahakkuk Fiş Numarası bilgileri doğrulanmalıdır.
 • Bilgiler doğrulandıktan sonra, icra dosyasının güncel borcu için ödeme yapılabilir.
 • Ödeme sayfasında, kredi kartı ya da banka kartı bilgileri talep edilmektedir.
 • Kart üzerindeki numara, kart güvenlik kodu, kart sahibinin isim soy isim bilgileri ve kartın son kullanma tarihi doğrulandıktan sonra, İcra borcu ödemesi tamamlanabilir.

2 yorum

 1. Mustafa cücen 30 Kasım 2023 12:25 AM

  Borcum ne kdr

 2. Umur Yıldırım 1 Aralık 2023 3:14 PM

  Borcunuzu e devlet üzerinden görebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
kadim hukuk ve danışmanlık