0 (312) 911 9553
·
[email protected]
·
Pzt-Cuma 09:00-18:00
Danışmanlık

Ceza Muhakemesi Kanunu 32. Madde (CMK)

11ceza muhakemesi kanunu 32 madde

Ceza Muhakemesi Kanunu 32. Madde

Zabıt Katibinin Reddi veya Çekinmesi

  1. Bu bölümde yazılı hükümler zabıt katipleri hakkında da uygulanır.
  2. Zabıt katibinin reddi veya kendisinin reddini gerektiren sebepleri bildirerek görevden çekinmesi halinde gereken karar, yanında çalıştığı mahkeme başkanı veya hâkim tarafından verilir.
  3. Aynı işte zabıt katibinin hakim ile birlikte reddi istemi hakkında veya çekinmelerine karar verecek merci, hakime göre belirlenir.

Ceza Muhakemesi Kanunu 32. Madde Gerekçesi

Maddede, yargılama işlemlerinde tutanakların düzenlenmesinde hakimin yardımcısı olarak görev yapan zabıt katiplerinin, yerine getirdikleri görevin önemi gözetilerek ret veya davadan çekinme yönünden hakimlerle aynı hükümlere tâbi olmaları öngörülmüştür.

Zabıt katibinin reddi veya çekindiğini bildirmesi hallerinde, nedenlerin yerinde olup olmadığını inceleme ve karara bağlama yetkisi, yanında görev yaptığı başkan veya hakime aittir. Hâkim ve zabıt katibi birlikte reddedilmiş veya davadan çekinmişlerse; karar verecek mahkeme hakime göre belirlenir.


  • İlgili Makale: 
  • 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) Tam Metin: 

Ceza Muhakemesi Kanunu 68. Madde Hakkında Emsal Karar Aramak İçin: https://karararama.yargitay.gov.tr/

ceza muhakemesi kanunu 32 madde cmk
ceza muhakemesi kanunu 32 madde cmk

] }


Avatar
1990 yılında Kırıkkale’de doğan Umur Yıldırım, orta öğrenimini Bursa Polis Koleji’nde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimine Ankara Polis Akademisi’nde başlamış ve 2011 yılında ayrılmıştır. Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlayarak başarı burs ile üç yılda dönem ikincisi olarak mezun olmuştur. Halen tam burslu olarak Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisansına devam etmekte olan Umur Yıldırım, Kadim Hukuk ve Danışmanlık Bürosu’nun kurucusudur.
Yorum Yazın