0 (312) 911 9553
·
info@kadimhukuk.com.tr
·
Pzt-Cuma 09:00-18:00
Danışmanlık

Askeri Ceza Kanunu 16. Madde

11askeri ceza kanunu 16 madde

Askeri Ceza Kanunu 16. Madde

Ordu ve Kıtanın Tarifi

Bu kanunda yazılı olan “Ordu” kelimesi kara, deniz ve hava kuvvetlerine; ve kıta kelimesi subay kumandasında bulunan her birliğe şamildir.

Askeri Ceza Kanunu 16. Madde Açıklaması

Burada “ordu” kelimesi, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), ile eş anlamlı olarak kullanılmıştır. Ordu, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı ordu komutanlığını değil, Türk ordusunu ifade eder.

Kıta: Türkçe Güncel Sözlükte kıta. “Askerlerin bir komutanın emrinde bir araya gelmesinden oluşan birlik” şeklinde açıklanmıştır.

Madde, kıta kavramının bir subay komutasında olan her birliği kapsadığı belirtilmiştir. Bu kavra, İç Hizmet Kanunu’nun 12/a. maddesinde de tanımlanmıştır. Bu madde hükmüne göre kıta ‘Görevin yapılması için taktik ve idari birlikleri kapsayan ve bir kumanda altında toplanan teşkilleridir. Birliğin kıta sayılması için, askeri bir görevin yapılması için oluşturulması ve bir subay komutasında bulunması şart ve yeterlidir. Bu bağlamda birlikte görevli asker sayısının az veya çok olmasının önemi yoktur.

  • İlgili Makale: 
  • 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu (AsCK) Tam Metin: 

Askeri Kanunu 16. Madde Hakkında Emsal Karar Aramak İçin: https://karararama.yargitay.gov.tr/

askeri ceza kanunu 16
askeri ceza kanunu 16

] }


Avatar

1990 yılında Kırıkkale’de doğan Umur Yıldırım, orta öğrenimini Bursa Polis Koleji’nde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimine Ankara Polis Akademisi’nde başlamış ve 2011 yılında ayrılmıştır. Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlayarak başarı burs ile üç yılda dönem ikincisi olarak mezun olmuştur. Halen tam burslu olarak Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisansına devam etmekte olan Umur Yıldırım, Kadim Hukuk ve Danışmanlık Bürosu’nun kurucusudur.

Yorum Yazın