Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır?

Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır?

adli sicil kaydi nereden alinir

Halk arasında sabıka kaydı olarak bilinen adli sicil kaydı nereden alınır?  Adli sicil kaydı nereden alınır sorusunun en kısa cevabı; e-devlet üzerinden veya en yakın adliyelerinden alınabileceğidir. TC kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz ile https://www.turkiye.gov.tr/ linkine girerek anasayfada arama kısmında “merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim” yazan bölüme “adli sicil” yazarak aşağıda çıkan sekmelerden “Adli Sicil Kaydı Sorgulama (Adalet Bakanlığı)” sekmesini seçtikten sonra karşınıza çıkan bilgilendirme kutucuğuna “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum.” kısmını onayladıktan sonra “Devam Et” butonuna basarak açılan sayfa üzerinden Adli Sicil Kaydı Sorgulama formuna ait belgenin verileceği Kurum Türünü (Resmi, Özel, Yabancı Ülke) seçip, Belgenin Neden Verileceğinin (Silah ruhsatı, memurluk, diğer, milletvekilliği adaylığı vs) seçilmesi gerekmektedir. Sonrasında belgenin verileceği yer seçildikten sonra devam butonuna tıklanmalıdır. Sonrasında verdiğiniz bilgiler doğrultusunda adli sicil kaydınız karekodlu hazırlanacak ve PDF olarak indirebilirsiniz.

Günlük hayatta iş başvuruları başta olmak üzere resmi ya da gayri resmi bir çok iş ve işlemde adli sicil ve arşiv kaydı belgesi istenmektedir. Adi sicil kayıtları Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünden, adliyelerdeki adli sicil bürolarından ve e devlet üzerinden alınabilmektedir. Peki sık sık karşımıza çıkan ve bizden istenen adli sicil kaydı nereden alınır ve nasıl alınır? Bu makalemizde “adli sicil kaydı nereden alınır” hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

adli sicil kaydi alma
adli sicil kaydi alma

Adli Sicil Kaydı Nedir?

Hakkında Türk mahkemeleri veya yabancı ülke mahkemeleri tarafından kesinleşmiş ve Türk hukukuna göre tanınan mahkûmiyet kararı bulunan Türk vatandaşları ile Türkiye’de suç işlemiş olan yabancılara ait bütün adli sicil kayıtları, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğündeki merkezi bilgi işlem sisteminde tutulmaktadır. Bu kayıtların güncelleştirilmesi, düzenlenmesi, düzeltilmesi ve online sistemle mahalli adli sicillere ulaştırılması görevi de merkezi adli sicil tarafından yerine getirilmektedir.

Adli sicil bilgileri, kullanılış amacı ve verileceği merci belirtilmek suretiyle;

 • İlgili kişiye veya vekâletnamede açıkça belirtilmek koşuluyla vekiline,
 • Kamu kurum ve kuruluşlarına,
 • Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına verilebilir.

Taleplerin yazılı olarak yapılması sırasında, adli sicil bilgisinin niçin istendiğinin belirtilmesi ve nüfus kimlik bilgilerini içeren belgenin dilekçeye eklenmesi; kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarınca da kimlik bilgilerinin tereddüde yer vermeyecek şekilde bildirilmesi zorunludur. Yabancı devletler tarafından istenilen adli sicil bilgileri taraf olduğumuz ikili ve çok taraflı sözleşmeler uyarınca, sözleşme olmayan ülkeler için de karşılıklılık esaslarına göre verilir.

adli sicil kaydi nereden alinir nasil
adli sicil kaydi nereden alinir nasil

Adli Sicil Bilgileri Nereden Alınır?

Adli sicil kaydı nereden alınır sorusunun en kısa cevabı; e-devlet üzerinden veya en yakın adliyelerinden alınabileceğidir. TC kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz ile https://www.turkiye.gov.tr/ linkine girerek anasayfada arama kısmında “merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim” yazan bölüme “adli sicil” yazarak aşağıda çıkan sekmelerden “Adli Sicil Kaydı Sorgulama (Adalet Bakanlığı)” sekmesini seçtikten sonra karşınıza çıkan bilgilendirme kutucuğuna “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum.” kısmını onayladıktan sonra “Devam Et” butonuna basarak açılan sayfa üzerinden Adli Sicil Kaydı Sorgulama formuna ait belgenin verileceği Kurum Türünü (Resmi, Özel, Yabancı Ülke) seçip, Belgenin Neden Verileceğinin (Silah ruhsatı, memurluk, diğer, milletvekilliği adaylığı vs) seçilmesi gerekmektedir. Sonrasında belgenin verileceği yer seçildikten sonra devam butonuna tıklanmalıdır. Sonrasında verdiğiniz bilgiler doğrultusunda adli sicil kaydınız karekodlu hazırlanacak ve PDF olarak indirebilirsiniz. Adli sicil ve arşiv kaydı aşağıdaki kurumlardan alınabilir;

 • Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünden
 • Cumhuriyet Başsavcılıklarından
 • Kaymakamlık
 • Yurtdışında elçilik ve konsolosluklarından alınabilir.
 • E devlet

E Devlet Üzerinden Adli Sicil Kaydı Almak

https://www.turkiye.gov.tr internet adresindeki e-Devlet üzerinden alınan adli sicil kaydı belgesi üzerinde güvenlik için barkod numaraları bulunacaktır. e-Devlet üzerinden, bu belgeyi çıktı alarak ilgili kurumlarla paylaşabileceklerdir. Paylaşım yapılan kurum yetkilileri, belge sahibinin T.C. kimlik numarasını ve belge üzerindeki bu barkod numarasını girmek suretiyle adli sicil belgesinin aslını görüntüleyerek doğrulayabilecektir.

 • https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi bağlantısına tıkladığınızda ilk olarak e Devlet kimlik doğrulama sayfası açılacaktır. Bu sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” sekmesine tıklayın.
 • Kimliğimi şimdi doğrula sekmesine tıkladıktan sonra sisteme giriş sayfası açılacak. Bu sayfada istenen e devlet şifresi ve TC kimlik numaranızı eksiksiz girdikten sonra “Sisteme Giriş Yap” sekmesine tıklayın.
 • Ardından sabıka kaydı alma ile ilgili bilgilendirme sayfası açılacak. Sayfanın en altında “Yukarıdaki Bilgilendirme Yazısını Okudum” ibaresinin yanındaki kutucuğu işaretledikten sonra devam sekmesine tıklayın.
 • Bu işlemin ardından ekrana nüfus bilgileriniz gelecek. Bu sayfada sırasıyla Kurum Türü, Belgenin Neden Verileceği, Belgenin Nereye Verileceği hanelerini doldurun ve son olarak “Sorgula” sekmesine tıklayın.

Adli sicil kaydınız bulunmuyorsa “YUKARIDA KİMLİK BİLGİLERİ BULUNAN ŞAHSIN ADLİ SİCİL KAYDI YOKTUR” ibaresiyle karşılaşırsınız. Eğer adli sicil kaydınız varsa bunun detayları yine bu alanda gözükmektedir. Bu belgeyi indirmek veya yazdırmak için sağ üstte bulunan “DOSYAYI İNDİR” seçeneğine tıklamanız ise yeterlidir.

E Devlet Üzerinden Adli Sicil Kaydı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Vatandaşların e-Devlet üzerinden alacakları belgenin ne için kullanılacağı bilgisini doğru olarak girmeleri gerekmektedir. Bu kısımlar aşağıda detaylıca açıklanmıştır. E-Devlet üzerinden adli sicil belgesi alabilmek için E-Devlete kayıtlı kullanıcısı olmak veya e-imza/m-imza sahibi olmak gerekmektedir. E-Devlet kullanıcısı olmak için en yakın PTT merkezlerine gidilerek e-Devlet şifresi almak yeterlidir.

E-devlet üzerinden alınan adli sicil kayıtları da geçerli belgelerdir. Ancak belgenin geçerli olabilmesi için sorgulama yaptıktan sonra “Dosyayı İndir” butonuna tıklayarak çıktı almanız gerekmektedir. E devlet üzerinden adli sicil kaydı almak için açılan ekranda şu seçenekler bunulur;

Özel kurum seçilmesi halinde:

 • Dernek Üyeliği
 • Ehliyet
 • İhale
 • İşyeri Açma
 • Konsolosluk
 • Okul Kaydı
 • Özel İş İşçi
 • Siyasi Parti Üyeliği
 • Ticaret Sicili
 • Ulaştırma Bakanlığı (Kara Taşıma Belgesi)
 • Yapı Denetim Kullanım
 • Yurt Kaydı

Resmi kurum seçilmesi halinde:

 • Silah Ruhsatı
 • Devlet Memuriyeti
 • Diğer
 • Milletvekili adaylığı
 • Belediye Başkanı Adaylığı
 • Belediye Meclis Adaylığı
 • İl Genel Meclisi Üyeliği Adaylığı
 • Muhtar Adaylığı

Yabancı ülke (Tercümeli)

 • Arşiv Kaydı içeren
 • Arşiv Kaydı İçermeyen

Yabancı ülke için seçimlerde farklı dil seçeneği bulunmaktadır. İlgili seçenekler seçtikten sonra “Sorgula” butonuna basarak adli sicili kaydınıza ulaşabilirsiniz.  İnternet üzerinden adli sicil kaydı nereden alınır? sorumuzun cevabını vermiş üstte açıkladığımız üzere vermiş olduk. Peki adliyeden adli sicil kaydı nereden alınır? sorusuna cevap verelim.

Adliyeden Adli Sicil Kaydı Alma

Adli sicil kaydını almanın ikinci yolu ise bulunduğunuz yer adliyesine giderek temin etmektir. Bunun için adliyede bulunan Cumhuriyet Savcılığı’nın adli sicil bürosuna dilekçe ile başvuruda bulunmak gerekmektedir. Başvuru vatandaşın kendisi tarafından yapılacağı gibi vekil aracılığıyla da yapılabilmektedir. Ancak vekil ile başvurularda 5232 sayılı Adli Sicil Kanununun yedinci maddesinin birinci fıkrasının a bendi gereğince vekaletnamede özel olarak Adli sicil bilgilerini talep etme ve alma yetkisinin bulunması gerekmektedir. Aksi Halde Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereği adli sicil belgesi verilmemektedir.

Adliyeden adli sicil kaydı alırken, adli sicil kaydının ne amaçla istendiğinin belirtilmesi, kimlik bilgilerin eksiksiz olarak gösterilmesi, dilekçenin imzalı olması zorunludur. Başvurunun bizzat dilekçe ile yapılması gerekli olduğundan internet üzerinden e-posta yoluyla veya bilgi edinme hakkı kanunu gereğince yapılacak adli sicil kaydı talepleri reddedilir.

yabanci dilde adli sicil kaydi alma
yabanci dilde adli sicil kaydi alma

Yabancı Dilde Adli Sicil Belgesi Talebi

Yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları ile Türkiye’de ikamet etmiş ve haklarında adli sicil kaydı talep edilen yabancılar adli sicil kaydı istemine ilişkin dilekçeyi doldurup imzalayarak, hangi yabancı dilde cevap istediklerini de belirtmek suretiyle, nüfus kağıdı suretleri ile birlikte bulundukları yer Konsolosluğu vasıtasıyla başvuruda bulunabilirler.

Adli sicil kayıtları İngilizce, Almanca ve Fransızca olarak üç dilde hazırlanabilir. Dilekçe ile birlikte Nüfus Cüzdanı, Pasaport veya Kimlik Bildiren Resmi Belge aslını ibraz etmek zorunludur. Dilekçe örneğine https://adlisicil.adalet.gov.tr/Home/SayfaDetay/dilekce-ornekleri adresinden ulaşabilirsiniz. Adli sicildeki hata ve yanlışlıklar, sicil ve arşiv kayıtlarının silinmemesi hak kaybına ve mağduriyete neden olabilir. Bunun için adli sicil ile ilgili sorunlarınızda uzman avukatlardan profesyonel hukuki destek alınmasında fayda vardır.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
kadim hukuk ve danışmanlık