0 (312) 911 9553
·
[email protected]
·
Pzt-Cuma 09:00-18:00
Danışmanlık

Yaşanmış Bilişim Suçları Örnekleri

11yasanmis bilisim suclari ornekleri

Yaşanmış bilişim suçları örnekleri halkımız tarafından çok merak edilmektedir. Bizde ulusal ve uluslararası platformlarda gerçekleşmiş yaşanmış bilişim suçları örneklerini toparladık. Bilişim suçları, diğer bir adıyla siber suçlar; yeni iletişim ve teknolojik araçlar vasıtasıyla veya pos makinesi gibi alışveriş araçlarıyla elektronik ortamda işlenen yasa dışı faaliyetlerdir. Giderek artan bu suç türü dolayısıyla bilişim hukuku adında bir alan ortaya çıkmıştır.  Bilişim suçu; bilgisayar suçu, internet suçu gibi isimlerle de anılabilir. Bilişim suçları bilgisayar ve ağ teknolojileri vesilesiyle gerçekleştirilir. Başlıca yaşanmış bilişim suçları örnekleri;

 • Mafiaboy (Michael Calce)
 • Epsilon Olayı
 • SvenJaschan
 • KevinMitnick
 • Anonymous
 • Morriot Otelleri Siber Saldırısı
 • Yahoo Olayı
 • Ashey Madisondur.

Çağ ilerledikçe teknoloji de hızla ilerlemeye, gelişmeye devam ediyor. İnsanların birbirleriyle iletişime geçmesi gibi pek çok olay teknolojinin gelişmesiyle beraber kolaylaşıyor. Teknoloji kullanımının artması aynı zamanda kötü niyetli olarak teknolojiyi kullanan insan sayısının da artması manasına geliyor. Haliyle tüm bunlarla doğru orantılı olarak suç sayısı ve çeşidi de artıyor. Herkesin teknoloji vasıtasıyla bir şekilde bağlantılı olduğu günümüzde bilişim suçu adındaki suç tipide hızla artan suç çeşitleri arasında. Yaşanmış bilişim suçları örneklerini aşağıda detaylıca sıraladık ve açıkladık. Hikaye tadında bu yazımızı iyi okumalar dileriz.

yasanmis bilisim suclari ornekleri nelerdir
yasanmis bilisim suclari ornekleri nelerdir

Bilişim Suçu Örnekleri Nelerdir?

Bilişim alanında işlenen suçlar ilk olarak 765 sayılı TCK’nın 525-a, 525-b, 525-c ve 525-d maddeleri ile mevzuatımıza girmiştir. Daha sonra 5237 sayılı TCK’nın yürürlüğe girmesi ile de 26.09.2004 tarihinde “TCK Bilişim Suçları” başlığı altında özel olarak, kanunun “Topluma Karşı Suçlar” başlığı altında üçüncü kısımda onuncu bölümde “Bilişim Sistemlerine Karşı Suçlar” adı altında Kanunun 243 ila 246. maddelerinde yeniden düzenlemeye konu edilmiştir. Bu kanun kapsamında bilişim suçlarına örnek vermek gerekirse;

 • TCK M. 244; Sistemi Engelleme, Bozma, Erişilmez Kılma, Verileri Yok Etme veya Değiştirme Suçu,
 • TCK M. 245; Banka veya Kredi Kartının Kötüye Kullanılması Suçu,
 • TCK M. 245/A; Yasak Cihaz veya Program Kullanma Suçudur
 • TCK M. 243; Bilişim Sistemine Girme Suçu

Bilişim Suçları İçin Nerelere Başvurulur?

Öncelikle bilişim suçlarının tamamı şikayete bağlı suç değildir. Yani bazı bilişim suçlarının takibi için şikayet gerekli bir unsurken bazı bilişim suçları re ‘sen takip olunur. Bu suçların hangilerinin re ’sen ve hangilerinin şikayete tabi olduğu suçun Türk Ceza Kanunundaki ilgili maddesinde belirtilir. İlgili maddede bahse konu suç için şikayetin elzem olduğu belirtilmişse süresi içerisinde şikayetin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İlgili maddede suç için şikayet öngörülmemişse de kişi o suçtan dolayı şikayette bulunabilir.

Türkiye’de de diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Bilişim suçlarının incelenmesi için ayrı bir departman oluşturulmuştur. Söz konusu suçları şikayet etmek için Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerine başvuru yapmak mümkündür.Şikayet dilekçesi ya da direkt ifade verilmek suretiyle başvuru yapılabilir. Başvurunun mail üzerinden yapılması mümkün değildir. Ancak CİMER’ e başvuru mümkündür. Bilişim suçları söz konusu olduğunda başvuru yapılabilecek merciiler:

 • Cumhuriyet Savcılıkları
 • Emniyet ya da Jandarma Karakolları
 • Siber Suçlar Şube Müdürlüğü
 • CİMER
ilginc yasanmis bilisim suclari ornekleri
ilginc yasanmis bilisim suclari ornekleri

İlginç Yaşanmış Bilişim Suçları Örnekleri

Bilişim suçu; bilişim araçları üzerinden işlenen hukuka aykırı fiillerdir. Diğer adı siber suçlardır. “Bilişim Sistemlerine Karşı Suçlar” başlığı altında Türk Ceza Kanununda düzenlenmiştir. Bilişim sistemine girme suçu, bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme gibi suçlar siber suçlara örnek olarak gösterilebilir. Bu suçlarda suçun ve failin tespiti diğer suçlara göre daha zordur. Yaşanmış bilişim suçları örneklerini aşağıda detaylıca sıraladık.

Şüphelinin tespiti için kişinin suçu işlerken kullandığı bilişim sisteminin tespit edilmesi gerekir. Bu suçların tamamı şikayete bağlı değildir. Şikayet edilebilecek birçok mercii mevcuttur. Teknolojinin kullanımının artmasıyla beraber bilişim suçları artış göstermiştir. Türk Ceza Kanununda bu suçun mevcut cezaları olmasına rağmen suç günümüze kadar işlenmeye devam ederek gelmiştir. Yaşanmış bilişim suçları örnekleri;

 • Mafiaboy (Michael Calce)

Mafiaboy adıyla bilinen 15 yaşındaki Michael Calce bir bilgisayar korsanıdır. Yakın tarihte en yüksek finansal zarar veren suçlulardandır. 2000 yılında Yahoo, Amazon, CNN gibi şirketleri zarara uğrattığı bilinmektedir. İlk olarak üniversite kampüs ağlarının nasıl elde edilebileceğini keşfetmiştir. 7 Şubat 2000 yılında Rivolta isimli bir projesi aracılığıyla saldırıda bulunmuştur. Rivolta “İsyan” manasına gelmektedir.

Bu saldırı yoluyla Yahoo’yu neredeyse 1 saat boyunca kapatmayı başarmıştır. Michael Calce’nin maksadı kendisi ve siber grubu için siber dünyada hakimiyet kurmaktı. Önümüzdeki dönemde Buy.com,eBay, CNN, Amazon ve Dell’iDDoS vasıtasıyla devre dışı bırakmıştır. DDoS kurumsal sunucuları istila edip, web sitelerinin çökmesine sebebiyet veren özel bir hizmet reddi saldırısıdır. Devletlerin siber suç mevzuatının geliştirilmeyi öncelik haline getirmesinde rolünün olduğu söylenebilir. Bu olay yaşanmış bilişim suçları örneklerinin ilkidir.

 • Epsilon Olayı

The Epsilon olayı en büyük bilişim suçları kapsamındadır. “Yüzyılın hack’i” olarak bilinen bir olaydır. Bu unvanı almasının altında önemli sebepler yatmaktadır. Dallas temelli bir e-posta firmasıdır. Bahse konu Epsilon firmasının amacı pazarlama e-postaları sağlamaktır.

Bu da oldukça geniş bir e-posta veri tabanı olduğu manasına gelir. Citibank ve U.S Bank gibi büyük kuruluşları içeren 2200’e yakın müşterisi vardır. Bu firma Mart 2011’de hackerler tarafından bir saldırıya uğramıştır. Bu saldırı sonucunda e-mail adres dataları ve buradaki mevcut bilgiler çalınmıştır. Verilen hasarın 225 milyon dolar ile 4 milyon dolar arası olduğundan bahsedilmektedir. Bu olay yaşanmış bilişim suçları örneklerinin ikincisidir.

 • SvenJaschan

Tarihteki en büyük ve en kötü siber suç bir Alman olanSvenJaschan tarafından işlenmiştir. Almanya’nın Waffensen adlı bir köyünde yaşayan lise öğrencisidir. Rotenburg’da bir bilgisayar bilimi okuluna gitmektedir. 2004 yılında bir virüs salmıştır. İsmi “Sasser” olan bu virüs tüm dünyada yankı uyandıran çok tehlikeli bir virüs türüdür.

Bu virüs tüm dünyada milyonlarca bilgisayara anında bulaşmış ve bu bilgisayarların sistemlerini devre dışı bırakmıştır. Delta AirLines’in kıtalararası uçuşlarının iptal olmasına sebep olmak gibi büyük zararlara yol açmıştır.Tahmini olarak vermiş olduğu hasar 500 milyon dolardır. İşlemiş olduğu suçtan ötürü bilgisayar yazılım devi olan Microsoft, SvenJaschan’ı bulana 250.000 dolar ödül vereceğini vadetmiştir. Bu açıklamadan sonra gelen bir ipucu polisin SvenJaschan’ın yakalanmasında önemli rol oynamıştır.

Uzun soluklu bir kovalamanın ardından Jaschan 3 ay evine düzenlenen bir baskın sonucunda yakalanmıştır. Bilgisayar sabotajı ve kamuya ait bilgilere zarar vermekten suçlu bulunmuştur. Tutuklamaya ve ilk sorgulamasına Microsoft yetkililerinden biride katılmıştır. Kendisine 21 ay ceza verilmiş ancak henüz 17 yaşında olmasından dolayı cezası ertelenmiştir. Bilgisayar virüsleriyle mücadele eden şirketlerden birisi olan Sophos, dünya genelinde bilgisayarları etkileyen virüslerin %70’inin sorumlusunun SvenJaschan olduğunu belirtmektedir. Bu olay yaşanmış bilişim suçları örneklerinin üçüncüsüdür.

farkli yasanmis bilisim suclari ornekleri
farkli yasanmis bilisim suclari ornekleri
 • KevinMitnick

Amerikan korsanları arasından 6 Ağustos 1963 doğumlu olan Kevin önemli bir kişiliktir.TheCondor olarak da bilinir.İnternet dünyasının ilk ve en meşhur hackerlarındandır. Henüz onlu yaşlarındayken bu işe atılmıştır. 1981 yılında Pacific Bell’den bilgisayar kılavuzlarını çalmak dolayısıyla suçlanmıştır.

1982 yılında Kuzey Amerika Saha Komutanlığı’nı (NORAD) hacklemiştir. Bu olaydan ilham alınarak 1983 yılında “Savaş Oyunları”adlı bir film yapılmıştır.1989 yılında DigitalEquipmentCorporation’ın (DEC) ağını hacklemiş ve yazılımlarını kopyalamıştır. DEC dönemin önde gelen bilgisayar üreticilerindendir. Bu yüzdenKevin’in ismini duyurmasını sağlamıştır. Tüm bunların yanında Fujitsu, Motorola, Nokia ve Sun Microsystems gibi şirketlerin bilgisayar ağlarına izinsiz girmiştir.

Ardından tutuklanıp 5 yıl hapis cezası almıştır. Şartlı tahliye sürecindeyken ise Pacific Bll’in sesli mesaj sistemlerini hacklemiştir. Mitnick korsanlık yaparak elde etmiş olduğu verilerden faydalanmadığını iddia etmektedir. Amacının sadece bu yaptıklarının mümkün olduğunu kanıtlamak olduğu belirtilmektedir. Pacific Bell olayı sebebiyle hakkında yeniden yakalama kararı çıkartılmıştır.

Ancak Kevin Mitnick kaçmayı başarmıştır. Ardından iki yıldan daha uzun bir süre saklanmıştır. Yakalandığında tekrar hapse atılmıştır. Kevin Mitnick fotoğrafı FBI’nin listesinde “En Çok Arananlar” listesinde yer alan ilk bilgisayar korsanıdır. 16 Temmuz 2023 tarihinde pankreas kanserinden vefat etmiştir.

 • Anonymous

Anonymous, d0ünyanın en büyük hacker grubudur. Çeşitli siyasi mevzular dolayısıyla, genellikle devlet ve devlet bağlantısı olan sitelere saldırılar düzenlemek yoluyla protesto eden hacktivist bir gruptur. Yaklaşık 20 yıldır faaliyet göstermektedirler. Anonymous grubu destekçileri kendilerini “Özgürlük Savaşçıları” veya “Dijital RobinHood” gibi isimlerle adlandırmaktadırlar. Bu grup vesilesiyle pek çok gizi bilgiye erişilmiştir.

Bu konseptilk olarak 4chan’da 2008 yılında ortaya çıkmıştır. Bu hacker grubunun ayırt edici özelliklerinden biride tüm faaliyetleri gizli yürütmeleridir. Ayrıca ve grubun içerisinde mevcut hiyerarşik bir yapı yoktur. 2008 yılında kendilerini “Biz Anonymous’uz. Orduyuz. Affetmeyiz. Unutmayız. Bizi bekleyin.” sloganıyla dünyaya duyurmuşturlar. Eylemler, kendilerini “Anonim” adı altında tanıtan kimliği belirsiz kişiler tarafından yapılmaktadır.

 • Morriot Otelleri Siber Saldırısı

Marriot Otelleri dünyanın en büyük otel zincirlerinden biridir. Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde7binden fazla otel işletmektedir. Bu oteller ABD’nin bir eyaleti olan Maryland merkelidir.19 Kasım 2018 tarihinde bu otellere siber saldırı düzenlenmiştir. 500 milyon kişinin rezervasyon veri tabanı üzerinden bilgileri çalınmıştır.

Aynı zamanda bu kişilerin bir kısmının pasaport ve kredi kartı bilgilerine de ulaşıldı. Marriot konuklarının yaşadığı sorunları gidermek maksadıyla şirketten direkt bilgi alabilecekleri bir site kurdu. Kurmuş oldukları Web sitesi üzerinden konuklarına “Marriott’a Eylül 2018’de bir siber saldırı girişimi olduğunu fark ettik ve bu girişimden sonra güvenlik önlemlerini daha da arttırdık. Ne yazık ki birileri Marriott’un şifrelerini kırdı ve konuk rezervasyon veritabanına erişti. Tüm misafirlerimizden özür diliyoruz.” mesajını bıraktılar. Bu saldırı ile beraber Marriot otellerine 18,5 milyon sterlin para cezası kesilmiştir.

 • Yahoo Olayı

Yahoo ABD’nin en büyük teknoloji şirketlerinden biridir. 2014 yılında arama motoru ve e-posta gibi servislere sahip olan Yahoo en az 500 milyon kullanıcısının şifresinin bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildiğini ifade etti. Aynı zamanda bu olayın “bir devletin desteği” yoluyla olduğuna inandıkları ima etti. Bir dijital portal olan Yahoo aynı zamanda ele geçirilen verilerin kredi kartı verilerinin güvende olduğunu belirtti. Zarar gören veriler kapsamında; e-posta adresleri, telefon numaraları, doğum tarihler ve hesap doğrulama kayıtları mevcut.

Yaz başında Yahoo’nun 200 milyon kullanıcısının verisi “Peace” isimli hacker grubu tarafından satılığa çıkartıldı. Ardından bu saldırının görünenden daha büyük bir saldırı olduğu ortaya çıktı. Bahse konu bu hacker grubunun daha önce Linkedln ve MySpace isimli uygulamalardan da kullanıcı verileri sızdırmış olduğu bilinmekte.. Bu olayla beraber Yahoo’nun güvenlik protokollerinin ne derece yeterli ve güvenli olduğu medyada tartışma konusu haline geldi. Ayrıca Yahoo’nun borsadaki hisseleri bu olayla beraber yüzde 2,7 değer kaybına uğradı.

 • Ashey Madison

Ashley Madison uygulaması bir arkadaşlık uygulamasıdır. 2001 yılında kullanılmaya başlamıştır.  Tinder’dan farklı olarak bu uygulama ilişkisi bulunan kişilere aldatma seçeneği de sunmaktadır. Uygulamanın ahlaka uygun olmaması sebebiyle The İmpact Team (Darbe Takımı) isimli bir hacker grubu tarafından bu uygulama hacklenerek aynı kişiler sahiplerine uygulamanın kapatılmasına dair uyarıda bulunmuşlardır.

Ancak uygulamanın sahipleri bu uyarıyı ciddiye almamışlardır. Bunun sonucunda 34 milyon kişinin verisi halka açık bir şekilde paylaşılmıştır. Kullanıcıların isimleri, banka bilgileri hatta cinsel içerikli konuşmaları sızdırılan bu veriler kapsamındadır. Hatta hacker grubu elde ettiği verilerle bazı kullanıcılara şantaj yapma yöntemine bile gider. Bu olay yaşanmış bilişim suçları arasında en ilginç olanlardan bir tanesidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Başlıca yaşanmış bilişim suçları örnekleri; Mafiaboy (Michael Calce), Epsilon Olayı, SvenJaschan, KevinMitnick, Anonymous, Morriot Otelleri Siber Saldırısı, Yahoo Olayı, Ashey Madisondur.

TCK kapsamında bilişim suçlarına örnek vermek gerekirse; TCK M. 244; Sistemi Engelleme, Bozma, Erişilmez Kılma, Verileri Yok Etme veya Değiştirme Suçu, TCK M. 245; Banka veya Kredi Kartının Kötüye Kullanılması Suçu, TCK M. 245/A; Yasak Cihaz veya Program Kullanma Suçu, TCK M. 243; Bilişim Sistemine Girme SuçudurAvatar
1990 yılında Kırıkkale’de doğan Umur Yıldırım, orta öğrenimini Bursa Polis Koleji’nde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimine Ankara Polis Akademisi’nde başlamış ve 2011 yılında ayrılmıştır. Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlayarak başarı burs ile üç yılda dönem ikincisi olarak mezun olmuştur. Halen tam burslu olarak Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisansına devam etmekte olan Umur Yıldırım, Kadim Hukuk ve Danışmanlık Bürosu’nun kurucusudur.
Yorum Yazın