0 (312) 911 9553
·
[email protected]
·
Pzt-Cuma 09:00-18:00
Danışmanlık

Kütahya İdare Mahkemesi Adres – Telefon – İletişim

11kutahya idare mahkemesi

Kütahya İdare Mahkemesi, ilk derece mahkemesi sıfatı ile idari eylem ve idari işlemler nedeniyle zarar gören kişiler tarafından açılan idari davalara bakmaktadır. Bu kişiler, idari eylem ve idari işlemlere karşı yetkili ve görevli idare mahkemelerinde, iptal davaları ve tam yargı davaları açabilmektedir.  Kütahya’da 1 tane idare mahkemesi vardır. Her il merkezinde yeteri kadar mahkemesi kurulması gereklidir. Fakat idare mahkemeleri her ilde bulunmaz. Belli başlı illerde idare mahkemeleri vardır. Kütahya bunlardan biridir. Kütahya İdare Mahkemesi adres ve telefon bilgileri:

 • Adres: Alipaşa, Fatih Sultan Mehmet Blv. No:3, 43020 Kütahya Merkez/Kütahya
 • Telefon Numarası: 0274 222 00 46
 • Fax: 0274 222 00 65

Kütahya İdare Mahkemesi Adresi

Kütahya’da 1 tane İdare Mahkemesi vardır. İdare mahkemesi hakimleri/üyeleri, idare mahkemesi başkanı, yazı işleri müdürü, zabıt katipleri yahut mübaşir ile görüşülmek istenildiği, idari dava açılmak istenildiği, idari davanın akıbeti öğrenilmek istenildiği takdirde her mahkemenin açık adresini bilmek gerekmektedir. Bu nedenle, Kütahya İdare Mahkemeleri’nin yerleşim planı şu şekildedir:

 • Kütahya İdare Mahkemesi Adresi: Alipaşa Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı No:3 K:1 Merkez – KÜTAHYA

Kütahya İdare Mahkemesi;

 • Kütahya (İl merkezi)
 • Altıntaş
 • Aslanapa
 • Çavdarhisar
 • Domaniç
 • Dumlupınar
 • Emet
 • Gediz
 • Hisarcık
 • Pazarlar
 • Simav
 • Şaphane
 • Tavşanlı ilçelerindeki idari dosyalara bakar.

Yani sayılan bu 12 ilçede yaşanan İdare Mahkemesinin görev alanına giren uyuşmazlıklara Kütahya İdare Mahkemesinin tarafından bakılır. Kütahya İdare Mahkemesinin hizmet binasına girişte kaldırım ve tretuarların yükseklikleri engellilerin kolay kullanabilecekleri yükseklikte olup, rampalar, binaya girişte kullanılan turnikeler engellilere kolaylık sağlayacak ve asansöre ulaşımda rahatlık sağlayacak şekilde dizayn ettirilmiştir. Engelliler için ayrıca özel otopark yeri tahsis edilmiştir. Kütahya İdare Mahkemesinin binasında; vezne, ön büro, tarama merkezi, medya iletişim merkezi, baro odası, bilgi işlem şefliği ile idari işler müdürlüğü idari birim olarak hizmet vermektedir. Ayrıca hizmet binası içerisinde Vakıfbank ATM’si ve PTT şubesi bulunmaktadır.

kutahya idare mahkemesi telefon adres
kutahya idare mahkemesi telefon adres

Kütahya İdare Mahkemesi Telefon Numarası ve İletişim

Kütahya’da 1 tane idare mahkemesi bulunmaktadır. Eğer, Kütahya İdare Mahkemelerine gitmek istemez iseniz, her mahkemeye telefon ile de ulaşılabilme şansınız vardır. Telefonla davanızın durumunu sorabilir, dosyanıza eklenen bir evrak olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Ancak, her idare mahkemesinin kendi telefonu bulunmaktadır. Bu nedenle, Kütahya İdare Mahkemeleri’nin telefon numaralarını bilmek gerekir ve Kütahya İdare Mahkemeleri’nin telefon bilgileri şu şekildedir:

 • Kütahya İdare Mahkemesi Telefon Numarası: 0274 222 00 46

İdare mahkemelerine yukarıda belirtilen adreslere giderek ulaşılabileceği gibi, bazı durumlarda örneğin dava dosyanıza belge gelip gelmediğini sormak istiyorsanız telefon açarak da ulaşabilirsiniz. Bu nedenle, aşağıda 3 ayrı olan Kütahya Mahkemeleri’nin iletişim bilgileri detaylı bir şekilde yer almaktadır. Devlet Kurumları tarafından gerçekleştirilen işlemlere karşı açılan davalar idari davalardır. İdare Mahkemelerinde açılan idari davalarda, devlet kurumları tarafından gerçekleştirilen idari işlemlerin ve idari eylemlerin hukuka uygunluğu denetlenmektedir. İdare Mahkemeleri genel mahkemelerden farklı, belirtilen uyuşmazlıkların çözüm merkezi olan Mahkemelerdir. Mahkemelerin yetkisi çevresine HSK karar verir. HSK’nın websitesi: https://www.hsk.gov.tr/

Kütahya İdare Mahkemesi Hangi Davalara Bakar?

İdari davalar, idare mahkemelerinde idari kurum ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen hukuka aykırı idari eylem veya işlemlerden kaynaklı zarar gören kişilerce açılmış davalardır. Bu kişiler hakkında gerçekleştirilmiş olan hukuka aykırı idari işlem veya eylem kendilerine tebliğ edilmekte ve bu tebligat muhataba ulaştığı andan itibaren 60 gün içerisinde muhatap tarafından dava açılması gerekmektedir.

İdari yargılama süreci, hukuka aykırı idari işlem veya idari eylemden menfaati zarar gören kişinin dava dilekçesini sunması ile başlamaktadır. Dava dilekçesinin sunulmasını, cevap dilekçesinin idare tarafından sunulması izlemektedir. Bu aşamadan sonra davayı açan kişi, iddialara karşı son kez cevap vermek adına cevaba cevap dilekçesini sunmaktadır ve dilekçeler teatisi davalı tarafın ikinci cevap dilekçesini vermesiyle son bulmaktadır. Bu aşamalardan sonra eğer taraflardan biri idari davanın duruşmalı yapılması talebinde bulunmuş ise, bu durumda duruşma günü ve saati idare mahkemesi tarafından taraflara bildirilecektir.

İdari yargılama sürecinde idare mahkemesi dava hakkında bir takım kurumlardan belge talep edebilir, bu aşamada idare mahkemesi bu kurumlara müzekkere yazacaktır. Bu müzekkerelere de ilgili kurumlardan cevaplar geldiğinde idare mahkemeleri, idari dava hakkında bir karar vermek adına dosyanızı değerlendirmeye alacaktır. Bu süreç tamamlandığı zaman idari davalarınız sona ermiş olacaktır, ancak mahkemenin değerlendirme süreci hakkında kesin bir süre belirtmek mümkün değildir. Nihai karar verildiği takdirde, istinaf yoluna başvurabilir, yani Kütahya ili hangi Bölge İdare Mahkemesi’nin yargı çevresinde ise o Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kütahya İdare Mahkemesi Adres,: Alipaşa, Fatih Sultan Mehmet Blv. No:3, 43020 Kütahya Merkez/Kütahya.

Kütahya İdare Mahkemesi Telefon Numarası: 0274 222 00 46Avatar
1990 yılında Kırıkkale’de doğan Umur Yıldırım, orta öğrenimini Bursa Polis Koleji’nde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimine Ankara Polis Akademisi’nde başlamış ve 2011 yılında ayrılmıştır. Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlayarak başarı burs ile üç yılda dönem ikincisi olarak mezun olmuştur. Halen tam burslu olarak Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisansına devam etmekte olan Umur Yıldırım, Kadim Hukuk ve Danışmanlık Bürosu’nun kurucusudur.