0 (312) 911 9553
·
info@kadimhukuk.com.tr
·
Pzt-Cuma 09:00-18:00
Danışmanlık

Devlet Memurları Kanunu 52. Madde (DMK)

11devlet memurları kanunu 52 madde

Devlet Memurları Kanunu 52. Madde (DMK)

Kurumların Memur İhtiyaçlarını Karşılama Şekli

(Değişik: 12/5/1982 – 2670/18 md.) Kurumların memur ihtiyaçları yayınlanan sınav sonuçlarında belirlenen başarı sırasına göre ilgili kurumlarca atama yapılmak suretiyle karşılanır. Müteakip sınav dönemine kadar kurumların acil ihtiyaçları; sınavlara girip kazanmış ancak yeterli kadro olmaması nedeni ile ataması yapılamayanlardan; yayınlanan başarı sırasına göre karşılanabilir. Yapılan atamalar, ilgili kurumlarca derhal Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.

Devlet Memurları Kanunu 52. Madde Açıklaması

Kurumlar boş ve ihtiyaçları olan memur kadrolarını merkezi yerleştirme, açıktan atama ve diğer kurumlardan nakil suretiyle karşılayabilirler. Boş kadro kavramı memurun istifa etmesi, ölmesi, emekli olması, memurluktan çıkarılması, başka görevlere ayrılması veya yeni kadro ihdas edilmesini ifade etmektedir.

  • İlgili Makale: 
  • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu (DMK) Tam Metin: 
devlet memurları kaanunu 52 madde dmk
devlet memurları kanunu 52 madde dmk

] }


Avatar

1990 yılında Kırıkkale’de doğan Umur Yıldırım, orta öğrenimini Bursa Polis Koleji’nde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimine Ankara Polis Akademisi’nde başlamış ve 2011 yılında ayrılmıştır. Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlayarak başarı burs ile üç yılda dönem ikincisi olarak mezun olmuştur. Halen tam burslu olarak Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisansına devam etmekte olan Umur Yıldırım, Kadim Hukuk ve Danışmanlık Bürosu’nun kurucusudur.

Yorum Yazın