0 (312) 911 9553
·
info@kadimhukuk.com.tr
·
Pzt-Cuma 09:00-18:00
Danışmanlık

Devlet Memurları Kanunu 39. Madde (DMK)

11devlet memurları kanunu 39 madde

Devlet Memurları Kanunu 39. Madde (DMK)

Sınıf Dışında Kadro İhdas Edilemeyeceği

Bu kanuna tabi kurumlarda sınıflar dışında memurluk kadroları ihdas edilemez.

Devlet Memurları Kanunu 39. Madde Açıklaması

Kamu personelin hukuksal statüleri farklı farklı kanunlarla düzenlenmiş olup bu personellerin sınıflandırılması da tabi olduğu kanuna göre değişmektedir. 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu hakimlerin sınıflandırılmasını, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu askeri personelin sınıflandırılmasını, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunun üniversite öğretim elemanlarının sınıflandırılmasını, 657msayılı Devlet Memurları Kanunu da memurların sınıflandırılmasını belirlemiştir.

Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan sözleşmeli personel pozisyonlarında çalışanlar ile 4857 sayılı İş Kanuna tabi kamuda işçi pozisyonlarında çalışan personelin de sınıflandırılma ve pozisyon grupları farklıdır. 657 sayılı Kanunda sınıflandırma temel ilkelerden biridir. Memurların hukuksal statüleri ile mali haklarının belirlenmesinde bu sınıflar önemlidir. Bu sınıflar dışında memur kadrosu ihdas edilmez.

  • İlgili Makale: 
  • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu (DMK) Tam Metin: 

] }


Avatar

1990 yılında Kırıkkale’de doğan Umur Yıldırım, orta öğrenimini Bursa Polis Koleji’nde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimine Ankara Polis Akademisi’nde başlamış ve 2011 yılında ayrılmıştır. Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlayarak başarı burs ile üç yılda dönem ikincisi olarak mezun olmuştur. Halen tam burslu olarak Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisansına devam etmekte olan Umur Yıldırım, Kadim Hukuk ve Danışmanlık Bürosu’nun kurucusudur.

Yorum Yazın