0 (312) 911 9553
·
info@kadimhukuk.com.tr
·
Pzt-Cuma 09:00-18:00
Danışmanlık

Devlet Memurları Kanunu 172. Madde (DMK)

11devlet memurları kanunu 172 madde

Devlet Memurları Kanunu 172. Madde (DMK)

Görev Yeri Değiştirilenlerden Eski Görevlerine Devamları Tebliğ Edilenlerin Aylıkları

Görev yerleri değiştirilen memurlardan görevlerine devamları kurumlarınca yazılı olarak tebliğ edilenlerin aylıkları eski görev yerlerinde kadro tasarrufundan ödenir.

Devlet Memurları Kanunu 172. Madde Açıklaması

Bazı hallerde görev yerleri değiştirilen memurların görevlerinden hemen ayrılmaları sakıncalı görülmüş olabilir ve hizmetin devamı bakımından bulundukları göreve devam etmeleri kendilerine kurumlarınca bildirilir. Doğaldır ki bunlar için de 62. maddedeki süreler, yerlerine atananların gelişi veya yeni görevlerine hareketlerinin kurumlarınca bildirilişi tarihinden itibaren başlayacaktır.

Böyle durumlarda memurların aylıkları 172. madde esaslarına göre ödenecektir. 172. madde, görev yerleri değiştirilen memurlardan görevlerine devamla kurumlarına yazılı olarak tebliğ edilen memurların aylıklarının eski görev yerle rinde kadro tasarrufundan ödeneceği esasını kabul etmiştir.

Eski görevlerine devam etmelerine ilişkin kurum isteğinin yazılı olması gerekir. Ayrıca eski görevlerine devamları kurumlarınca istenen memurlar, yerlerine atanan memurların görevlerine başlamaları halinde, eski görev yerleri ile ilişkilerini kesmek zorundadırlar. Bunun dışında kurumlarınca yeni görev yerlerine hareket etmeleri yazılı olarak istenirse bu halde de eski görev yerleri ile ilişkilerini kesmek zorundadırlar. Her iki halde de, yani yerlerine atanan memurların gelmesi ve yeni görev yeri ne hareket etmelerinin kurumlarınca bildirildiği tarihe kadar aylıkları eski kurumlarınca ve kadro tasarrufundan ödenecektir. Eski görev yerleri ile ilişkilerini kesen memurların aylıkları ise, 169. madde esaslarına göre ödenecektir.

  • İlgili Makale: 
  • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu (DMK) Tam Metin: 

Devlet Memurları Kanunu 172. madde emsal karar aramak için https://karararama.danistay.gov.tr/

devlet memurları kanunu 172 madde dmk
devlet memurları kanunu 172 madde dmk

] }


Avatar

1990 yılında Kırıkkale’de doğan Umur Yıldırım, orta öğrenimini Bursa Polis Koleji’nde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimine Ankara Polis Akademisi’nde başlamış ve 2011 yılında ayrılmıştır. Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlayarak başarı burs ile üç yılda dönem ikincisi olarak mezun olmuştur. Halen tam burslu olarak Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisansına devam etmekte olan Umur Yıldırım, Kadim Hukuk ve Danışmanlık Bürosu’nun kurucusudur.

Yorum Yazın