0 (312) 911 9553
·
info@kadimhukuk.com.tr
·
Pzt-Cuma 09:00-18:00
Danışmanlık

Devlet Memurları Kanunu 17. Madde (DMK)

11devlet memurları kanunu 17 madde

Devlet Memurları Kanunu 17. Madde (DMK)

Uygulamayı İsteme Hakkı

Devlet memurları, bu kanun ve diğer mevzuata göre tayin ve tespit olunup yürürlükte bulunan hükümlerin kendileri hakkında aynen uygulanmasını istemek hakkına sahiptirler.

Devlet Memurları Kanunu 17. Madde Açıklaması

Memurlar; 657 sayılı Kanun ve bu Kanuna dayanılarak yürürlüğe giren zirk ve yönetmelik hükümlerinden kendileri ile ilgili uygulanması gerekirken uygulanmayan hükümlerin kendileri hakkında uygulanmasını isteme hakkına sahiptirler. Bu şekilde bir talepte bulunan memurun isteğine kurumları veya amirleri engel olmamalıdır. Memurlar kendilerine uygulanması gereken mevzuat hükümleri için müracaat, dilekçe hakkı veya bilgi edinmeye ilişkin hükümler çerçevesinde talepte bulunabilirler. Bu hakkın kullanılmasına engel olan amirler şikâyet hakkı kullanılarak bir üst amirlere şikayet edilebilir. Ayrıca memurlar haklarının kullanılmasının engellenmesi ve müracaat talepleri hakkında olumsuz karar veren veya müracaatlarını müteakip 60 gün içinde cevap verilmeyen taleplerin zımnen reddedildiği anlaşılacağından bu taleplerine karşı dava açma hakkını da kullanabilirler. Ayrıca müracaat hakkını engelleyen amirler hakkında 4483 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde savcılıklara suç duyurusunda bulunulabilir.

  • İlgili Makale: 
  • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu (DMK) Tam Metin: 

Devlet Memurları Kanunu 17. Madde emsal karar aramak için https://karararama.danistay.gov.tr/

devlet memurları kanunu 17 madde dmk
devlet memurları kanunu 17 madde dmk

] }


Avatar

1990 yılında Kırıkkale’de doğan Umur Yıldırım, orta öğrenimini Bursa Polis Koleji’nde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimine Ankara Polis Akademisi’nde başlamış ve 2011 yılında ayrılmıştır. Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlayarak başarı burs ile üç yılda dönem ikincisi olarak mezun olmuştur. Halen tam burslu olarak Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisansına devam etmekte olan Umur Yıldırım, Kadim Hukuk ve Danışmanlık Bürosu’nun kurucusudur.

Yorum Yazın