0 (312) 911 9553
·
info@kadimhukuk.com.tr
·
Pzt-Cuma 09:00-18:00
Danışmanlık

Devlet Memurları Kanunu 160. Madde (DMK)

11devlet memurları kanunu 160 madde

Devlet Memurları Kanunu 160. Madde (DMK)

Kademe İlerlemesinde Verilecek Aylık

 Kademe ilerlemesinde memur bir ileri kademeye ait göstergeye tekabül eden aylığı alır. Bir yıl içinde birden fazla kademe ilerlemesi olamaz.

Devlet Memurları Kanunu 160. Madde Açıklaması

Kademe ilerlemesinde memur bir ileri kademeye ait göstergeye tekabül eden aylığı alır. Bir yıl içinde birden fazla kademe ilerlemesi verilmez. Kademe ilerlemesinin memurun derecesi içerisinde görevinin önemi ve sorumluluğu artmadan aylığındaki ilerleyiş adımı olduğunu ilgili bölümde görmüştük.

Bir memurun kademe ilerlemesi yapabilmesi için, bulunduğu kademeden en az bir yıl çalışmış kademenin bulunması gereklidir. Bu koşulların yerine getirilmesi halinde, memura kademe ilerlemesi verilecektir. Kademe ilerlemesinde memura, bulunduğu kademeden sonra gelen kademenin göstergesine tekabül eden aylık ödenecektir.

160. maddenin son fıkrasında ise bir yıl içinde birden fazla kademe verilmeyeceği hususu yer almıştır. Buna göre, örneğin 9. derecenin l. kademesinde bulunan bir memura 2. kademe aylığı verilmeden 3. kademe aylığının ödenmesi olanak dışıdır.

  • İlgili Makale: 
  • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu (DMK) Tam Metin: 

Devlet Memurları Kanunu 160. madde emsal karar aramak için https://karararama.danistay.gov.tr/

devlet memurları kanunu 160 madde dmk
devlet memurları kanunu 160 madde dmk

] }


Avatar

1990 yılında Kırıkkale’de doğan Umur Yıldırım, orta öğrenimini Bursa Polis Koleji’nde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimine Ankara Polis Akademisi’nde başlamış ve 2011 yılında ayrılmıştır. Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlayarak başarı burs ile üç yılda dönem ikincisi olarak mezun olmuştur. Halen tam burslu olarak Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisansına devam etmekte olan Umur Yıldırım, Kadim Hukuk ve Danışmanlık Bürosu’nun kurucusudur.

Yorum Yazın