0 (312) 911 9553
·
info@kadimhukuk.com.tr
·
Pzt-Cuma 09:00-18:00
Danışmanlık

Devlet Memurları Kanunu 16. Madde (DMK)

11devlet memurları kanunu 16 madde

Devlet Memurları Kanunu 16. Madde (DMK)

Resmi Belge, Araç ve Gereçlerin Yetki Verilen Mahaller Dışına Çıkarılmaması ve İadesi 

Devlet memurları görevleri ile ilgili resmi belge araç ve gereçleri, yetki verilen mahaller dışına çıkaramazlar, hususi işlerinde kullanamazlar. Devlet memurları görevleri icabı kendilerine teslim edilen resmi belge, araç ve gereçleri görevleri sona erdiği zaman iade etmek zorundadırlar. Bu zorunluluk memurun mirasçılarına da şamildir.

Devlet Memurları Kanunu 16. Madde Açıklaması

Memurlara görevleri sebebiyle teslim edilen araç ve gereçlerin görevlerinin dışında kullanılması yasaklanmıştır. Memurların kendilerine teslim edilen veya görevleri sebebiyle verilen telefon, faks, fotokopi gibi araç ve gereçleri şahsi işlerinde kullandıkları sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu suçu işleyenlerin cezalandırılmaması ise, bu madde hükmünün sıkça istismar edilmesine neden olduğu değerlendirilmesi yapılmaktadır. Hatta bu hususta memurlar dışındaki amir pozisyonunda olanların bile resmi araç ve gerekçeleri kişisel menfaat ve çıkarlarında kullandığı söylemleri bu maddenin ne kadar istismar edildiğini göstermektedir.

  • İlgili Makale: 
  • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu (DMK) Tam Metin: 

Devlet Memurları Kanunu 16. Madde emsal karar aramak için https://karararama.danistay.gov.tr/

devlet memurları kanunu 16 madde dmk
devlet memurları kanunu 16 madde dmk

] }


Avatar

1990 yılında Kırıkkale’de doğan Umur Yıldırım, orta öğrenimini Bursa Polis Koleji’nde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimine Ankara Polis Akademisi’nde başlamış ve 2011 yılında ayrılmıştır. Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlayarak başarı burs ile üç yılda dönem ikincisi olarak mezun olmuştur. Halen tam burslu olarak Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisansına devam etmekte olan Umur Yıldırım, Kadim Hukuk ve Danışmanlık Bürosu’nun kurucusudur.

Yorum Yazın