Devlet Memurları Kanunu 144. Madde (DMK)

Devlet Memurları Kanunu 144. Madde (DMK)

devlet memurları kanunu 144 madde

Devlet Memurları Kanunu 144. Madde (DMK)

Görevden Uzaklaştırma Tedbirinin Kaldırılmasında Amirin Takdiri

140. ve 142. maddelerde, 143. maddenin a, b, c fıkralarında yazılı olanlar hakkındaki görevden uzaklaştırma tedbiri, devlet memurunun.  soruşturmaya konu olan fiillerinin, hizmetlerini devama engel olmadığı hallerde her zaman kaldırılabilir.

Devlet Memurları Kanunu 144. Madde Açıklaması

Görevden uzaklaştırma tedbiri soruşturmanın her safhasında alınabilir., ancak maddede memurun soruşturmaya konu olan eylemlerinin, hizmetlerine devama engel olmadığı hallere hasredilmesi anlatılmak istenmiştir.

Örneğin; işlediği bir trafik suçu nedeni ile tutuklanan bir memur görevinden uzaklaştırıldıktan sonra kefaletle salıverilirse, hakkında verilen görevden uzaklaştırma önleminin kaldırılması 144. maddeye göre her zaman olanaklıdır. Zira bu memur hüküm giyse de giymese de, soruşturmaya konu olan eylemi, yani trafik suçu, hizmetini devama engel bir eylem niteliğinde değildir. Fakat zimmet suçundan tutuklanan ve daha sonra salıverilen ve hakkında kovuşturma devam eden bir memurun eylemi, hizmetini devama engel bir eylem niteliğindedir. buna göre hakkında beraat hükmü verilecek diye dava sonuçlanmadan bu önlem kaldırılamaz.

  • İlgili Makale: 
  • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu (DMK) Tam Metin: 

Devlet Memurları Kanunu 144. madde emsal karar aramak için https://karararama.danistay.gov.tr/
devlet memurları kanunu 144 madde dmk
devlet memurları kanunu 144 madde dmk

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
kadim hukuk ve danışmanlık