0 (312) 911 9553
·
[email protected]
·
Pzt-Cuma 09:00-18:00
Danışmanlık

Çanakkale İdare Mahkemesi Adres – Telefon – İletişim

11canakkale idare mahkemesi

Çanakkale İdare Mahkemesi, ilk derece mahkemesi sıfatı ile idari eylem ve idari işlemler nedeniyle zarar gören kişiler tarafından açılan idari davalara bakmaktadır. Bu kişiler, idari eylem ve idari işlemlere karşı yetkili ve görevli idare mahkemelerinde, iptal davaları ve tam yargı davaları açabilmektedir.  Çanakkale’de 1 tane idare mahkemesi vardır. Her il merkezinde yeteri kadar mahkemesi kurulması gereklidir. Fakat idare mahkemeleri her ilde bulunmaz. Belli başlı illerde idare mahkemeleri vardır. Çanakkale bunlardan biridir. Çanakkale İdare Mahkemesi adres ve telefon bilgileri:

 • Adres: Kemalpaşa, Fetvane Sokak 17000 Çanakkale Merkez/ÇANAKKALE
 • Telefon Numarası: 0286 212 37 82
 • Fax: 0286 212 67 20

Çanakkale İdare Mahkemesi Adresi

Çanakkale’de 1 tane İdare Mahkemesi vardır. İdare mahkemesi hakimleri/üyeleri, idare mahkemesi başkanı, yazı işleri müdürü, zabıt katipleri yahut mübaşir ile görüşülmek istenildiği, idari dava açılmak istenildiği, idari davanın akıbeti öğrenilmek istenildiği takdirde her mahkemenin açık adresini bilmek gerekmektedir. Bu nedenle, Çanakkale İdare Mahkemeleri’nin yerleşim planı şu şekildedir:

 • Çanakkale İdare Mahkemesi Adresi: Kemalpaşa, Fetvane Sokak 17000 Çanakkale Merkez/ÇANAKKALE

Çanakkale İdare Mahkemesi;

 • Çanakkale (il merkezi)
 • Ayvacık
 • Bayramiç
 • Biga
 • Bozcaada
 • Çan
 • Eceabat
 • Ezine
 • Gelibolu
 • Gökçeada
 • Lapseki
 • Yenice ilçelerindeki idari dosyalara bakar.

Yani sayılan bu 11 ilçede yaşanan İdare Mahkemesinin görev alanına giren uyuşmazlıklara Çanakkale İdare Mahkemesinin tarafından bakılır. Çanakkale İdare Mahkemesinin hizmet binasına girişte kaldırım ve tretuarların yükseklikleri engellilerin kolay kullanabilecekleri yükseklikte olup, rampalar, binaya girişte kullanılan turnikeler engellilere kolaylık sağlayacak ve asansöre ulaşımda rahatlık sağlayacak şekilde dizayn ettirilmiştir. Engelliler için ayrıca özel otopark yeri tahsis edilmiştir. Çanakkale İdare Mahkemesinin binasında; vezne, ön büro, tarama merkezi, medya iletişim merkezi, baro odası, bilgi işlem şefliği ile idari işler müdürlüğü idari birim olarak hizmet vermektedir. Ayrıca hizmet binası içerisinde Vakıfbank ATM’si ve PTT şubesi bulunmaktadır.

canakkale idare mahkemesi telefon adres
canakkale idare mahkemesi telefon adres

Çanakkale İdare Mahkemesi Telefon Numarası ve İletişim

Çanakkale’de 1 tane idare mahkemesi bulunmaktadır. Eğer, Çanakkale İdare Mahkemelerine gitmek istemez iseniz, her mahkemeye telefon ile de ulaşılabilme şansınız vardır. Telefonla davanızın durumunu sorabilir, dosyanıza eklenen bir evrak olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Ancak, her idare mahkemesinin kendi telefonu bulunmaktadır. Bu nedenle, Çanakkale İdare Mahkemeleri’nin telefon numaralarını bilmek gerekir ve Çanakkale İdare Mahkemeleri’nin telefon bilgileri şu şekildedir:

 • Çanakkale İdare Mahkemesi Telefon Numarası: 0286 212 37 82

İdare mahkemelerine yukarıda belirtilen adreslere giderek ulaşılabileceği gibi, bazı durumlarda örneğin dava dosyanıza belge gelip gelmediğini sormak istiyorsanız telefon açarak da ulaşabilirsiniz. Bu nedenle, aşağıda 3 ayrı olan Çanakkale Mahkemeleri’nin iletişim bilgileri detaylı bir şekilde yer almaktadır. Devlet Kurumları tarafından gerçekleştirilen işlemlere karşı açılan davalar idari davalardır. İdare Mahkemelerinde açılan idari davalarda, devlet kurumları tarafından gerçekleştirilen idari işlemlerin ve idari eylemlerin hukuka uygunluğu denetlenmektedir. İdare Mahkemeleri genel mahkemelerden farklı, belirtilen uyuşmazlıkların çözüm merkezi olan Mahkemelerdir. Mahkemelerin yetkisi çevresine HSK karar verir. HSK’nın websitesi: https://www.hsk.gov.tr/

Çanakkale İdare Mahkemesi Yürütme Durdurma Kararı

İdare Mahkemesi’nde açılmış yürütme durdurma istemli bir idari davada yürütme durdurma kararlarının verilebilmesi için İdari Yargılama Usulü Kanunu’nda yer alan şartların oluşması gerekmektedir. İdare Mahkemesi tarafından yapılacak bu değerlendirme de bu şartların oluşup oluşmadığına karar verilecektir. Bu noktada İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 27. maddesinde belirtilen şartlara bakılmaktadır. İlgili madde şu şekildedir:

“Danıştay veya idari mahkemeler, idari işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkânsız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının birlikte gerçekleşmesi durumunda, davalı idarenin savunması alındıktan veya savunma süresi geçtikten sonra gerekçe göstererek yürütmenin durdurulmasına karar verebilirler.”

İdari kurum ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen hukuka aykırı idari işlem ve idari eylemlere karşı açılan idari davalarda yürütmenin durdurulması talebinde bulunulmalıdır. Hukuka aykırı idari işlem veya idari eylemin muhatabı olan kişi açmış olduğu idari davada İdare Mahkemesi öncelikle yürütmenin durdurulması hakkında bir değerlendirme de bulunacaktır. İlgili idare mahkemesi yürütmenin durdurulmasına karar verecek olursa yürütmenin durdurulması kararı, idari kurum ve kuruluş tarafından gerçekleştirilmiş idari işlem veya idari eylem hukuk dünyasında hiç var olmamış gibi bir sonuç doğuracaktır.

Örneğin, idare bir memurun atamasını iptal etmiş ise, ataması iptal edilen kişi tarafından idare mahkemesinde yürütmenin durdurulması talepli bir idari dava açmalıdır. İdare mahkemesi yürütmenin durdurulmasına karar verdiği takdirde, idari işlemin muhatabı olan memurun ataması hiç iptal edilmemiş gibi bir sonuç doğacak ve işbu memurun ataması gerçekleştirilecektir. Yürütmenin durdurulması kararı, yargılama sonunda çıkacak nihai karara kadar etkisini gösteren bir karardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Çanakkale İdare Mahkemesi Adresi: Kemalpaşa, Fetvane Sokak 17000 Çanakkale Merkez/ÇANAKKALE

Çanakkale İdare Mahkemesi Telefon Numarası: 0286 212 37 82Avatar
1990 yılında Kırıkkale’de doğan Umur Yıldırım, orta öğrenimini Bursa Polis Koleji’nde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimine Ankara Polis Akademisi’nde başlamış ve 2011 yılında ayrılmıştır. Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlayarak başarı burs ile üç yılda dönem ikincisi olarak mezun olmuştur. Halen tam burslu olarak Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisansına devam etmekte olan Umur Yıldırım, Kadim Hukuk ve Danışmanlık Bürosu’nun kurucusudur.