0 (312) 911 9553
·
info@kadimhukuk.com.tr
·
Pzt-Cuma 09:00-18:00
Danışmanlık

Askeri Ceza Kanunu 96. Madde

11askeri ceza kanunu 96 madde

Askeri Ceza Kanunu 96. Madde

Askerlikten Soğutanların Cezaları

Umuma teşhir olunmuş yazı, resim veya sair teşhir vasıtalarıyla veyahut seferberlikte sözle arkadaşlarını hoşnutsuzluğa kışkırtan, üç aydan beş seneye kadar hapis olunur.

Askeri Ceza Kanunu 96. Madde Açıklaması

Yeni düzenlemeye göre barış zamanında “umuma teşhir olunmuş yazı, resim veya sair teşhir vasıtalarıyla” arkadaşlarını hoşnutsuzluğa kışkırtmak “Askerlikten soğutmak” suç sayılış ve bu suç için üç aydan beş seneye kadar hapis cezası öngörülmüştür.

Madde yer alan “arkadaşları” ibaresi “asker kişileri” şeklinde anlaşılmalıdır. Bu suçla korunan hukuki yarar asker hizmetinin aksamasının önlenmesi ve itaat duygusudur. Suçun faili asker kişidir. Sır hareket suçudur. Suçun oluşması için maddede sayılan belirli vasıtalarla asker kişileri askeri hizmetin yerine getirilmemesi yönünde “kışkırtma” yeterli olup ayrıca kışkırtma sonucu askeri hizmetin aksaması gibi bir sonuç doğması gerekmez.

  • İlgili Makale: 
  • 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu (AsCK) Tam Metin: 

] }


Avatar

1990 yılında Kırıkkale’de doğan Umur Yıldırım, orta öğrenimini Bursa Polis Koleji’nde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimine Ankara Polis Akademisi’nde başlamış ve 2011 yılında ayrılmıştır. Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlayarak başarı burs ile üç yılda dönem ikincisi olarak mezun olmuştur. Halen tam burslu olarak Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisansına devam etmekte olan Umur Yıldırım, Kadim Hukuk ve Danışmanlık Bürosu’nun kurucusudur.

Yorum Yazın