Askeri Ceza Kanunu 77. Madde

Askeri Ceza Kanunu 77. Madde

askeri ceza kanunu 77 madde

Askeri Ceza Kanunu 77. Madde

Göz veya Oda Hapsi Ceza Yerinden Kaçmak, İnfaz Şartlarına Uymamak, Kaçmaya Aracı Olmak

Disiplin mahkemeleri ile disiplin amirleri tarafından verilen göz veya oda hapsi cezalarının çekildiği yeri terk edenlere veya cezanın diğer infaz şartlarını yerine getirmeyenlere, bir aydan altı aya kadar hapis cezası verilir. Göz veya oda hapsi ceza yerinden kaçanlara, aracı olanlara veya ihmal yahut kayıtsızlıkları ile kaçmalarına sebebiyet verenlere de aynı ceza uygulanır. Göz veya oda hapsini çekmekte olduğu yeri terk fiili, altı gün veya daha fazla devam etmiş ise, verilecek hapis cezası bir yıldan az olamaz.

  • İlgili Makale: 
  • 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu (AsCK) Tam Metin: 

askeri ceza kanunu 77
askeri ceza kanunu 77. madde

Askeri Ceza Kanunu 77. Madde Açıklaması

Maddenin 1.fıkrasında göz veya oda hapsi cezalarının çekildiği yeri terk etmek fiili ilke bu türdeki cezanın diğer infaz şartlarını yerine getirmemek fiili askeri suç olarak cezalandırılmıştır. Dolayısıyla fıkrada yazılı suç seçimlik hareketli bir suçtur.  Fıkrada yazılı suçun unsurlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Fail, yetkili amir tarafından oda hapsi cezası ile cezalandırılmış olmalıdır.
  2. Disiplin cezası, cezalıya tebliğ edilmiş olmalıdır.
  3. Oda hapsinin infazına başlanmış olmalıdır.
  4. Cezalı, bu cezanın yerine getirildiği odayı veya bu ceza için ayrılmış yeri kasten yani cezayı çekmemek maksadıyla terk etmelidir.

Doğal ihtiyacını gidermek amacıyla ceza infaz yerinden geçici ayrılmalar terk olarak değerlendirilmez. Maddenin ikinci fıkrasında göz veya oda hapsi ceza yerinden kaçmak, kaçmaya aracı olmak ve ihmal yahut kayıtsızlıkla ceza infaz yerinden kaçmaya sebebiyet vermek fiilleri 1.fıkradaki ceza yaptırımına bağlanmıştır. Daha önce kaçmaya karar vermiş cezalının kaçmasını kolaylaştıracak eylemlerde bulunarak cezalıyı kaçmaya azmettirme TCK 38.madde kapsamında ele alınmalıdır.

Askeri Ceza Kanunu 77. Madde Göz veya Oda Hapsi Ceza Yerinden Kaçmak, İnfaz Şartlarına Uymamak, Kaçmaya Aracı Olmak Askeri  Yargıtay Kararları

Askeri Yargıtay 4.Daire: 23.01.2015-903/63

  • Askeri Ceza Kanunu 77. Madde
  • Göz veya Oda Hapsi Ceza Yerinden Kaçmak, İnfaz Şartlarına Uymamak, Kaçmaya Aracı Olmak

Askeri Ceza Kanunu’nun 77.madde başlığı altında düzenlenen “Oda hapsi ceza yerini terk” suçu, ani olarak işlenebilen, fakat hareket uzadıkça, neticesi de devam edebilen suçlardandır.


Askeri Yargıtay 3.Daire: 11.02.2014-0151/0145

  • Askeri Ceza Kanunu 77. Madde
  • Göz veya Oda Hapsi Ceza Yerinden Kaçmak, İnfaz Şartlarına Uymamak, Kaçmaya Aracı Olmak

Barış zamanında göz hapsi cezası verilemeyeceği için, göz hapsi ceza yerinden kaçmak eylemi, barış zamanları değil, sadece savaş zamanı suç oluşturur.


Askeri Kanunu 77. Madde Hakkında Emsal Karar Aramak İçin: https://karararama.danistay.gov.tr/

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
kadim hukuk ve danışmanlık