0 (312) 911 9553
·
info@kadimhukuk.com.tr
·
Pzt-Cuma 09:00-18:00
Danışmanlık

Askeri Ceza Kanunu 48. Madde

11askeri ceza kanunu 48 madde

Askeri Ceza Kanunu 48. Madde

Askeri Suçlarda Şikayet ve İzin

  1. Askeri suçların takibi şikayete bağlı değildir.
  2. Askeri kazaya tabi olup da Türk Ceza Kanunu mucibince takibi Adliye Vekilinin iznine bağlı suçlar hakkında izin, Milli Müdafaa Vekili tarafından verilir.

Askeri Ceza Kanunu 48. Madde Açıklaması

Askeri suçların kovuşturulması şikayete tabi değildir. Mahkeme, yargılama sırasında sanığa isnat olunan suçun askeri suç olmayıp da soruşturma ve kovuşturmasının şikayete tabi olduğunu tespit ederse, şikayet koşulunun gerçekleşip gerçekleşmediğini araştırmak zorundadır. TCK’da yazılı suçlardan Adalet Bakanının iznine bağlı suçlar hakkında izin, Milli Savunma Bakanı tarafından verilir.

  • İlgili Makale:
  • 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu (AsCK) Tam Metin: 

Askeri Kanunu 48. Madde Hakkında Emsal Karar Aramak İçin: https://karararama.yargitay.gov.tr/

askeri ceza kanunu 48
askeri ceza kanunu 48

] }


Avatar

1990 yılında Kırıkkale’de doğan Umur Yıldırım, orta öğrenimini Bursa Polis Koleji’nde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimine Ankara Polis Akademisi’nde başlamış ve 2011 yılında ayrılmıştır. Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlayarak başarı burs ile üç yılda dönem ikincisi olarak mezun olmuştur. Halen tam burslu olarak Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisansına devam etmekte olan Umur Yıldırım, Kadim Hukuk ve Danışmanlık Bürosu’nun kurucusudur.

Yorum Yazın