0 (312) 911 9553
·
info@kadimhukuk.com.tr
·
Pzt-Cuma 09:00-18:00
Danışmanlık

Askeri Ceza Kanunu 3. Madde

11askeri ceza kanunu 3 madde nedir

Askeri Ceza Kanunu 3. Madde

Askeri Şahıslar

Askeri şahıslar; Mareşalden asteğmene kadar subaylar, astsubaylar, Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri kadro ve kuruluşunda çalışan sivil personel, uzman jandarma, uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve er, erbaş ve erler ile askerî öğrencilerdir.

Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri kadro ve kuruluşunda çalışan Devlet memurlarının asker kişi sıfatları, 4.1.1961 tarihli ve 211 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanununun 115. maddesinde belirtilen yükümlülükleri ile sınırlıdır.

  • İlgili Makale: 
  • 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu (AsCK) Tam Metin: 

Askeri Ceza Kanunu 3. Madde Açıklaması

Bu maddeyle, Askeri Ceza Kanunun kişi itibarıyla uygulanması düzenlenmektedir. Askeri Ceza Kanunun, kural olarak Türk askeri şahısları hakkında uygulanır. Bununla birlikte askeri şahıs olmayanların Askeri Ceza Kanununda yazılı bazı suçları işlemeleri ve Askeri Ceza Kanununa tabi olmaları mümkündür.

Askeri kişi sayılıp sayılmamanın işlenen suç niteliğine etkisi olabilir. Örneğin firar veya izin tecavüzü gibi sırf askeri suçları ancak muvazzaf askerler işleyebilir. Kişi, askerlik yapmak zorunda değilse veya bu sıfatını kaybetmişse, bu tarihten itibaren söz konusu suçları işleyemez. Bu gibi durumlarda, asker kişi sıfatını kaybettiği tarihin kesin olarak belirlenmesi gerekir.

askeri ceza kanunu 3 nedir
askeri ceza kanunu 3 madde

Askeri Ceza Kanunun 3. Madde Askeri Şahıslar Askeri Yargıtay Kararları

Askeri Yargıtay Daireler Kurulu:13.12.2001-120/119

  • Askeri Ceza Kanunu 3. Madde
  • Askeri Şahıslar

Erbaş ve erlerin, asker kişi sıfatları, tertip edildikleri eğitim birliklerine katılmaları ile başlayıp terhis edilmeleri ile sonra erer.


Askeri Yargıtay Daireler Kurulu 04.06.2009-67/75

  • Askeri Ceza Kanunu 3.Madde
  • Askeri Şahıslar

MSB ve TSK’da görevli devlet memurları İç Hizmet Kanunu’nun 115.maddede belirtilen yükümlülükleri çerçevesinde asker kişi sayılırlar ve amirlerine karşı AsCK’da yazılı suçları işleyebilirler.


Askeri Yargıtay 4.Dairesi : 04.12.2007-1970/1965

  • Askeri Ceza Kanunu 3.Madde
  • Askeri Şahıslar

Astsubay meslek yüksekokulu öğrencisi, asker kişi sayılır.


Askeri Yargıtay 4.Dairesi: 01.04.2008-718/714

  • Askeri Ceza Kanunu 3.Madde
  • Askeri Şahıslar

Hava Harp Okulu öğrencileri asker kişi olup aralarında astlık üstlük ilişkisi bulunmadığı.


Askeri Kanunu 3. Madde Hakkında Emsal Karar Aramak İçin: https://karararama.yargitay.gov.tr/

] }


Avatar

1990 yılında Kırıkkale’de doğan Umur Yıldırım, orta öğrenimini Bursa Polis Koleji’nde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimine Ankara Polis Akademisi’nde başlamış ve 2011 yılında ayrılmıştır. Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlayarak başarı burs ile üç yılda dönem ikincisi olarak mezun olmuştur. Halen tam burslu olarak Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisansına devam etmekte olan Umur Yıldırım, Kadim Hukuk ve Danışmanlık Bürosu’nun kurucusudur.

Yorum Yazın