Askeri Ceza Kanunu 113. Madde

Askeri Ceza Kanunu 113. Madde

askeri ceza kanunu 113 madde

Askeri Ceza Kanunu 113. Madde

Askeri Şahısları Mürettep Oldukları Yerlerden Geriye Sevk Edenlerin Cezası

  1. Askerlik hizmetine davet edilmiş olan kimseleri, makbul bir sebep olmaksızın mürettep oldukları mevki ve kıta ve müessesenin gayrısına sevk eden altı aya kadar hapis olunur.
  2. Seferberlikte bu ceza bir seneden az olmamak üzere arttırılır.

Askeri Ceza Kanunu 113. Madde Açıklaması

Madde ile korunmak istenen hukuki yarar, askerlik hizmetinin aksaksız ve kesintisiz sürdürülmesidir. Askerlik hizmetini yapması için yapılan çağrı üzerine askerlik şubesine gelen yükümlülükleri tertip edildikleri birliklere sevk etmekle görevli asker kişiler bu suçun faili olabilirler.

Yükümlüleri “makbul bir sebep olmaksızın” tertip edildikleri askeri birlik yerine bir başka yere sevk etmek veya hiç sevk etmemektir. “Makul bir sebep olmaksızın” ibaresi beklenmedik, olağanüstü bir zorunluluk olmaksızın, şeklinde anlaşılmalıdır. Bu nedenle yükümlü olağanüstü durumun baş göstermesi nedeniyle zorunlu olarak aşka bir birliğe sevk edilmişse veya hata sonucu başka bir birliğe sevk edilmişse bu suç oluşmaz. Özel kastla işlenebilen bir suçtur. Failin, yükümlüğü asıl birliğinden başka bir birliğe sev ederken koruma veya kayırma ya da kin duygusuyla hareket etmesi gerekir.

  • İlgili Makale: 
  • 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu (AsCK) Tam Metin: 

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
kadim hukuk ve danışmanlık