0 (312) 911 9553
·
info@kadimhukuk.com.tr
·
Pzt-Cuma 09:00-18:00
Danışmanlık

Askeri Ceza Kanunu 113. Madde

11askeri ceza kanunu 113 madde

Askeri Ceza Kanunu 113. Madde

Askeri Şahısları Mürettep Oldukları Yerlerden Geriye Sevk Edenlerin Cezası

  1. Askerlik hizmetine davet edilmiş olan kimseleri, makbul bir sebep olmaksızın mürettep oldukları mevki ve kıta ve müessesenin gayrısına sevk eden altı aya kadar hapis olunur.
  2. Seferberlikte bu ceza bir seneden az olmamak üzere arttırılır.

Askeri Ceza Kanunu 113. Madde Açıklaması

Madde ile korunmak istenen hukuki yarar, askerlik hizmetinin aksaksız ve kesintisiz sürdürülmesidir. Askerlik hizmetini yapması için yapılan çağrı üzerine askerlik şubesine gelen yükümlülükleri tertip edildikleri birliklere sevk etmekle görevli asker kişiler bu suçun faili olabilirler.

Yükümlüleri “makbul bir sebep olmaksızın” tertip edildikleri askeri birlik yerine bir başka yere sevk etmek veya hiç sevk etmemektir. “Makul bir sebep olmaksızın” ibaresi beklenmedik, olağanüstü bir zorunluluk olmaksızın, şeklinde anlaşılmalıdır. Bu nedenle yükümlü olağanüstü durumun baş göstermesi nedeniyle zorunlu olarak aşka bir birliğe sevk edilmişse veya hata sonucu başka bir birliğe sevk edilmişse bu suç oluşmaz. Özel kastla işlenebilen bir suçtur. Failin, yükümlüğü asıl birliğinden başka bir birliğe sev ederken koruma veya kayırma ya da kin duygusuyla hareket etmesi gerekir.

  • İlgili Makale: 
  • 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu (AsCK) Tam Metin: 

] }


Avatar

1990 yılında Kırıkkale’de doğan Umur Yıldırım, orta öğrenimini Bursa Polis Koleji’nde tamamladıktan sonra yüksek öğrenimine Ankara Polis Akademisi’nde başlamış ve 2011 yılında ayrılmıştır. Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlayarak başarı burs ile üç yılda dönem ikincisi olarak mezun olmuştur. Halen tam burslu olarak Çankaya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü-Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisansına devam etmekte olan Umur Yıldırım, Kadim Hukuk ve Danışmanlık Bürosu’nun kurucusudur.

Yorum Yazın