İdare Hukuku

Güvenlik Soruşturması Ahlaki Durum Nedir?

Güvenlik Soruşturması Ahlaki Durum Nedir?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılırken kamu görevine girmek isteyen memur adaylarında araştırılacak birtakım hususlar bulunmaktadır. Güvenlik soruşturması ahlaki durum açıklanmadan önce diğer araştırılan durumlara bakmakta yarar vardır. Araştırılan bu durumlara örnek olarak;

  • FETÖ/PDY irtibatlı ve iltisaklı şahıs ya da aile bireyi yakınının olup olmadığı,
  • Geçmişte okuduğu okul, gittiği dershane yahut kaldığı ev/yurt gibi yerlerin FETÖ/PDY nedeniyle kapatılıp kapatılmadığı,
  • Bank Asya hesabının bulunup bulunmadığı,
  • Bu hesaba Fetullah Gülen’in talimatı doğrultusunda para yatırılıp yatırılmadığı

durumları verilebilir.

Kimlik Bildirme Kanunu 1. Madde uyarınca; “Bu kanunda sayılan, özel veya resmi, her türlü konaklama, dinlenme bakım ve tedavi tesisleri ve işyerleri ile konutlarda geçici veya sürekli olarak kalanlar, oturanlar, çalışanlar ve ayrılanlar ile araç kiralayan gerçek ve tüzel kişilerin kimliklerinin tespiti ve bildirilmesi zorunludur.”

Bunlara ek olarak güvenlik soruşturmasında kişinin ahlaki durumu da değerlendirilecektir. Güvenlik soruşturması ahlaki durum nedir diye merak edenler için bu durum şöyle açıklanabilir. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tutulan otel kayıtları güvenlik soruşturması ahlaki durumun neleri kapsar sorusunun bir nevi yanıtıdır. Guvenlik sorusturmasi ahlaki durum nedir şeklinde yaptığınız aramalar, otel kayıtlarınıza yönelik olarak hakkınızda ahlaki zaaf olarak nitelendirilebilecek bir durumun olup olmamasıyla alakalıdır. Otel kayıtlarınızın ahlaki zaaf olarak değerlendirilmesi için ise çok sayıda farklı kişiyle birlikte otel kaydınızın bulunması ve bu nedenle memurluğa giriş şartını taşımamanız anlamına gelmektedir.

Otel kayıtları İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak Emniyet Genel Müdürlüğünde bir kayıt sistemi altında tutulmaktadır. Sorgulamanız sırasında bu kayıtların belirttiğimiz gibi çok sayıda ve farklı isimlerle olması sorun teşkil edebilmektedir. Güvenlik soruşturması ahlaki durum sebebiyle olumsuz gelen adayların 60 gün içinde yürütme durdurma istemli iptal davası açması gereklidir. Aksi durumda dava açma hakları son bulacaktır.

Güvenlik Soruşturması Ahlaki Durum Otel Kayıtları

Tarafımıza sürekli güvenlik soruşturmasında otel kayıtlarına bakılıyor mu? Şeklinde soru yöneltilmektedir. Bu sorunun cevabı rahatlıkla evet olarak verilebilir. Tutulan bu kayıtların amacı güvenlik soruşturması olmamakla birlikte, sorgulandığında bir

Güvenlik soruşturmasında ahlaki durum altında otel kayıtları da incelenmektedir. İçişleri Bakanlığı mevzuat gereği otelde kalan kişinin kaydını tutar. Kaydın tutulmasındaki amaç suç ve suçlularla mücadeledir.

“Kimlik Bildirme Kanunu’nun uygulanması ve yönetmeliğine göre otel, motel gibi geçici konaklama alanlarında kalanların kimlik bilgilerinin 5 yıl süre ile saklanır.”

Kanunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz. https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.1774.pdf

Bu kanun kapsamında otele giriş yaptığınız andan itibaren tüm kayıt bilgiler Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı sistemine yansır ve 5 yıl boyunca saklanır. Oteller bu kayıtları bildirmekle yükümlüdür. Sistem üzerinde saklanan bu bilgilerin güvenlik soruşturmasında kullanılması her ne kadar hukuki olmasa da makalemiz konusu bu değildir. Zira bu kayıtlar alınıp güvenlik soruşturması otel kaydı olarak kullanılmaktadır.

guvenlik sorusturmasi otel kaydi olumsuz

Güvenlik Soruşturmasında Otel Kayıtları Nelere Bakılır?

Güvenlik soruşturmasında otel kayıtlarına bakılırken;

  • Birlikte kalınan kişinin cinsiyeti,
  • Birlikte kalınan kişinin size yakınlığı/akrabalığı,
  • Birlikte kalınan kişinin terör veya milli güvenlik ile ilgili hususlarla ilgili adli ve idari soruşturmasının olup olmadığı,
  • Kalınan gün sayısı,
  • Otelde kalma durumunun ne kadar süreyle tekrarlandığı,
  • Son olarak birlikte kalınan kişinin devletin bilgilerini sızdıracak yabancı veya Türk asıllı olup olmadığına bakılır.

Güvenlik soruşturması otel kayıtları sebebiyle olumsuz sonuçlanan memur adayları güvenlik soruşturması itiraz makalemizi buradan okuyabilir.

Başa dön tuşu