Denizli İdare Mahkemesi Adres – Telefon – İletişim

Denizli İdare Mahkemesi Adres – Telefon – İletişim

denizli idare mahkemesi

Denizli İdare Mahkemesi, ilk derece mahkemesi sıfatı ile idari eylem ve idari işlemler nedeniyle zarar gören kişiler tarafından açılan idari davalara bakmaktadır. Bu kişiler, idari eylem ve idari işlemlere karşı yetkili ve görevli idare mahkemelerinde, iptal davaları ve tam yargı davaları açabilmektedir.  Denizli’de 1 tane idare mahkemesi vardır. Her il merkezinde yeteri kadar mahkemesi kurulması gereklidir. Fakat idare mahkemeleri her ilde bulunmaz. Belli başlı illerde idare mahkemeleri vardır. Denizli bunlardan biridir. Denizli İdare Mahkemesi adres ve telefon bilgileri:

 • Adres: Denizli Adalet Sarayı 29 Ekim Bulvarı No:1 Bereketli / DENİZLİ
 • Telefon Numarası: 0258 377 55 03
 • Fax: 0258 377 57 31

Denizli İdare Mahkemesi Adresi

Denizli’de 1 tane İdare Mahkemesi vardır. İdare mahkemesi hakimleri/üyeleri, idare mahkemesi başkanı, yazı işleri müdürü, zabıt katipleri yahut mübaşir ile görüşülmek istenildiği, idari dava açılmak istenildiği, idari davanın akıbeti öğrenilmek istenildiği takdirde her mahkemenin açık adresini bilmek gerekmektedir. Bu nedenle, Denizli İdare Mahkemeleri’nin yerleşim planı şu şekildedir:

 • Denizli İdare Mahkemesi Adresi: Denizli Adalet Sarayı 29 Ekim Bulvarı No:1 Bereketli / DENİZLİ

Denizli İdare Mahkemesi;

 • Merkezefendi
 • Pamukkale
 • Acıpayam
 • Babadağ
 • Baklan
 • Bekilli
 • Beyağaç
 • Bozkurt
 • Buldan
 • Çal
 • Çameli
 • Çardak
 • Çivril
 • Güney
 • Honaz
 • Kale
 • Sarayköy
 • Serinhisar
 • Tavas ilçelerindeki idari dosyalara bakar.

Yani sayılan bu 19 ilçede yaşanan İdare Mahkemesinin görev alanına giren uyuşmazlıklara Denizli İdare Mahkemesinin tarafından bakılır. Denizli İdare Mahkemesinin hizmet binasına girişte kaldırım ve tretuarların yükseklikleri engellilerin kolay kullanabilecekleri yükseklikte olup, rampalar, binaya girişte kullanılan turnikeler engellilere kolaylık sağlayacak ve asansöre ulaşımda rahatlık sağlayacak şekilde dizayn ettirilmiştir. Engelliler için ayrıca özel otopark yeri tahsis edilmiştir. Denizli İdare Mahkemesinin binasında; vezne, ön büro, tarama merkezi, medya iletişim merkezi, baro odası, bilgi işlem şefliği ile idari işler müdürlüğü idari birim olarak hizmet vermektedir. Ayrıca hizmet binası içerisinde Vakıfbank ATM’si ve PTT şubesi bulunmaktadır.

denizli idare mahkemesi telefon adres
denizli idare mahkemesi telefon adres

Denizli İdare Mahkemesi Telefon Numarası ve İletişim

Denizli’de 1 tane idare mahkemesi bulunmaktadır. Eğer, Denizli İdare Mahkemelerine gitmek istemez iseniz, her mahkemeye telefon ile de ulaşılabilme şansınız vardır. Telefonla davanızın durumunu sorabilir, dosyanıza eklenen bir evrak olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Ancak, her idare mahkemesinin kendi telefonu bulunmaktadır. Bu nedenle, Denizli İdare Mahkemeleri’nin telefon numaralarını bilmek gerekir ve Denizli İdare Mahkemeleri’nin telefon bilgileri şu şekildedir:

 • Denizli İdare Mahkemesi Telefon Numarası: 0258 377 55 03

İdare mahkemelerine yukarıda belirtilen adreslere giderek ulaşılabileceği gibi, bazı durumlarda örneğin dava dosyanıza belge gelip gelmediğini sormak istiyorsanız telefon açarak da ulaşabilirsiniz. Bu nedenle, aşağıda 3 ayrı olan Denizli Mahkemeleri’nin iletişim bilgileri detaylı bir şekilde yer almaktadır. Devlet Kurumları tarafından gerçekleştirilen işlemlere karşı açılan davalar idari davalardır. İdare Mahkemelerinde açılan idari davalarda, devlet kurumları tarafından gerçekleştirilen idari işlemlerin ve idari eylemlerin hukuka uygunluğu denetlenmektedir. İdare Mahkemeleri genel mahkemelerden farklı, belirtilen uyuşmazlıkların çözüm merkezi olan Mahkemelerdir. Mahkemelerin yetkisi çevresine HSK karar verir. HSK’nın websitesi: https://www.hsk.gov.tr/

Denizli İdare Mahkemesi Hangi Davalara Bakar?

İdari davalar, idare mahkemelerinde idari kurum ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen hukuka aykırı idari eylem veya işlemlerden kaynaklı zarar gören kişilerce açılmış davalardır. Bu kişiler hakkında gerçekleştirilmiş olan hukuka aykırı idari işlem veya eylem kendilerine tebliğ edilmekte ve bu tebligat muhataba ulaştığı andan itibaren 60 gün içerisinde muhatap tarafından dava açılması gerekmektedir.

İdari yargılama süreci, hukuka aykırı idari işlem veya idari eylemden menfaati zarar gören kişinin dava dilekçesini sunması ile başlamaktadır. Dava dilekçesinin sunulmasını, cevap dilekçesinin idare tarafından sunulması izlemektedir. Bu aşamadan sonra davayı açan kişi, iddialara karşı son kez cevap vermek adına cevaba cevap dilekçesini sunmaktadır ve dilekçeler teatisi davalı tarafın ikinci cevap dilekçesini vermesiyle son bulmaktadır. Bu aşamalardan sonra eğer taraflardan biri idari davanın duruşmalı yapılması talebinde bulunmuş ise, bu durumda duruşma günü ve saati idare mahkemesi tarafından taraflara bildirilecektir.

İdari yargılama kural olarak yazılı yargılama usulüne tabi bir yargılama türüdür. Başka bir deyişle, idari yargıda hakim tarafların yazılı iddiaları, savunmaları ile bu iddiaları desteklemek amacıyla dosyaya sundukları belgeleri ve ilgili yerlerden bizzat getirttiği diğer bilgileri değerlendirerek bir karar vermektedir. Bu nedenle idari yargılamada, yargılamanın duruşmalı yapılması istisnai bir durumdur. Peki ya, idare mahkemeleri duruşma yapar mı? İdare Mahkemesi, talebe bağlı olmakla birlikte duruşma yapmaktadır. Yani, dava dilekçesinde, cevap dilekçesinde, cevaba cevap dilekçesinde yahut ikinci cevap dilekçesinde taraflarca duruşma talep edilmesi halinde idare mahkemesi yargılamayı duruşmalı yapmak mecburiyetindedir.

İdare Mahkemesinde yargılamanın duruşmalı yapılması halinde, duruşma esnasında tanık dinlenmesi mümkün değildir. Başka bir deyişle, idari davalarda tanık dinlenilmez. Ancak, tanık sıfatıyla dinlenilmesi istenilen kişinin noterde verdiği beyanların veya adli soruşturmada verdiği ifadeler idari yargılamada hükme esas alındığı idari davalar mevcuttur.

X
kadim hukuk ve danışmanlık