canakkale idare mahkemesi telefon ve adres bilgileri

Çanakkale İdare Mahkemesi Nerededir?

Yürütmenin durdurulması istemli açılacak idari dava idare mahkemelerinde görülmektedir. Yürütmenin durdurulması kararı çıkmış ise bu kararı incelemek ve kararın bir suretini almak için Çanakkale İdare Mahkemesine gitmeniz gerekmektedir. Bu nedenle, Çanakkale İdare Mahkemesi adres bilgileri işbu yazının devamında sizlerle paylaşılmıştır. Çanakkale İdare Mahkemeleri, Kemalpaşa, Fetvane Sokak 17000 Çanakkale Merkez/ÇANAKKALE adresinde bulunmaktadır. Yürütme durdurma istemli açılmış idari davanızda yürütme durdurma kararının değerlendirmesini yapacak mahkeme Çanakkale İdare Mahkemesi olacaktır.

Çanakkale İdare Mahkemesi’nde açılacak yürütme durdurma istemli iptal davalarında idare hukuku avukatı hukuki desteğinin alınması davanız açısından önemlidir.

canakkale idare mahkemesi adres

Çanakkale 1. İdare Mahkemesi Nerededir?

İdari dava dilekçenizi esaslı unsurları ve yürütme istemi ile birlikte oluşturduktan sonra idari eylem veyahut idari işlem tebliğ edildiği andan itibaren 60 gün içerisinde gitmeniz gereken mahkeme, Çanakkale 1. İdare Mahkemesi’dir. Çanakkale İdare Mahkemesi adresi: Kemalpaşa, Fetvane Sokak 17000 Çanakkale Merkez/ÇANAKKALE’dir.

Çanakkale İdare Mahkemesi Başkan ve üyelerine bu http://www.izmirbim.adalet.gov.tr/sayfalar/idaremahkemesi-canakkale.htm adresten ulaşabilirsiniz.

Çanakkale İdare Mahkemesi İletişim için Telefon Bilgileri Nelerdir?

Çanakkale İdare Mahkemesinde açmış olduğunuz yürütme istemli bir davanız var ise yürütme durdurma kararı çıktı mı diye merak ediyor iseniz Çanakkale İdare Mahkemeleri’ne gidebileceğiniz gibi ilgili mahkemeye telefonla da erişim sağlayabilirsiniz. Bu noktada Çanakkale İdare Mahkemelerinin iletişim bilgisi ve telefonu aşağıda belirtilmiştir.

  • Çanakkale 1. İdare Mahkemesi’nin Telefon Numarası Nedir?

Çanakkale 1. İdare Mahkemesi’ne telefon ile ulaşmak istiyorsanız bu durumda, Çanakkale 1. İdare Mahkemesi’nin telefon numarası: 0 (286) 212 37 82 şeklindedir.

Yürütmenin Durulması Kararının Şartları Nelerdir?

İdare Mahkemesi’nde açılmış yürütme durdurma istemli bir idari davada yürütme durdurma kararlarının verilebilmesi için İdari Yargılama Usulü Kanunu’nda yer alan şartların oluşması gerekmektedir. İdare Mahkemesi tarafından yapılacak bu değerlendirme de bu şartların oluşup oluşmadığına karar verilecektir. Bu noktada İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 27. maddesinde belirtilen şartlara bakılmaktadır. İlgili madde şu şekildedir:

“Danıştay veya idari mahkemeler, idari işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkânsız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının birlikte gerçekleşmesi durumunda, davalı idarenin savunması alındıktan veya savunma süresi geçtikten sonra gerekçe göstererek yürütmenin durdurulmasına karar verebilirler.”

İdari Davalarda Yürütme Durdurma Kararı Nasıl Alınır?

İdari kurum ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen hukuka aykırı idari işlem ve idari eylemlere karşı açılan idari davalarda yürütmenin durdurulması talebinde bulunulmalıdır. Hukuka aykırı idari işlem veya idari eylemin muhatabı olan kişi açmış olduğu idari davada İdare Mahkemesi öncelikle yürütmenin durdurulması hakkında bir değerlendirme de bulunacaktır. İlgili idare mahkemesi yürütmenin durdurulmasına karar verecek olursa yürütmenin durdurulması kararı, idari kurum ve kuruluş tarafından gerçekleştirilmiş idari işlem veya idari eylem hukuk dünyasında hiç var olmamış gibi bir sonuç doğuracaktır.

Örneğin, idare bir memurun atamasını iptal etmiş ise, ataması iptal edilen kişi tarafından idare mahkemesinde yürütmenin durdurulması talepli bir idari dava açmalıdır. İdare mahkemesi yürütmenin durdurulmasına karar verdiği takdirde, idari işlemin muhatabı olan memurun ataması hiç iptal edilmemiş gibi bir sonuç doğacak ve işbu memurun ataması gerçekleştirilecektir. Yürütmenin durdurulması kararı, yargılama sonunda çıkacak nihai karara kadar etkisini gösteren bir karardır.
Paylaş